28 Şubat 2019 Perşembe

Dünya Artık Her Gün Ortalama 6 Saat 42 Dakikasını İnternette Harcıyor


Sosyal medya yönetim platformu Hootsuite ve dijital pazarlama ajansı We Are Social, yıllık Dijital raporunu oluşturmak için bir araya geldi, tam olarak dünyanın geçen yıl tıkladığı, kaydırdığı ve aradığı şeyi ortaya koydu.

Rapora göre, "2018'in En İyi İnternet Kullanıcısı" ödülü, vatandaşların her gün 10 saat ve 2 dakikalık İnternet süresinde şaşırtıcı bir şekilde büyüdüğü Filipinler'e gidiyor. Buna karşılık, küresel ortalama 6 saat ve 42 dakikada duruyor.

İkinci ve üçüncü sırada sırasıyla Brezilya ve Tayland geldi, insanlar günde ortalama 9 saat 29 dakika ve 9 saat 11 dakikasını internette geçiriyor. Bu arada, ABD ve İngiltere ortada bir yerde yer alıyor. Amerikalılar günde ortalama 6 saat 31 dakika, İngilizler 5 saat 46 dakika geçiriyor. 

Sonuncusu Japonya - ülkenin İnternet kullanımı ortalama 3 günde bir ve 45 dakika ortalamasını alıyor.

Peki, insanlar tüm bu zaman boyunca çevrimiçi ne yapıyorlar?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sosyal medya İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümünü kapsıyor. Rapor, dünyanın yüzde 45'inin en az bir sosyal medya hesabına sahip olduğunu buldu - bu geçen yıla göre yüzde 9 arttı.

Sosyal medyada harcanan zaman miktarı açısından, her gün ortalama 2 saat 16 dakika kaydırma, beğenme ve retweetleme yapıyoruz. Ancak, dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak çok fazla çeşitlilik var. Örneğin Filipinliler, sosyal medyada ortalama 4 saat 12 dakika harcıyorlar, Japonya'da ise ortalama 36 dakikadır.

Yine de, sosyal medya konusundaki saplantımıza rağmen, yalnızca bir platform (Facebook) en çok ziyaret edilen web sitelerinde “En İyi 5” olmuştur. Kayıt için, ilk beş site Google, Youtube, Facebook, Baidu ve Wikipedia'dır.

Raporda, daha fazla insan çevrimiçi olunca dünyanın nasıl birleştiğine de dikkat çekiliyor. Geçtiğimiz yıl en büyük mutlak büyümeyi gören ülke, İnternet kullanıcılarının yüzde 21 oranında artmasıyla Hindistan oldu. Bu arada, gidebilecek en uzak ülke, erişimin son derece sınırlı olduğu ve yalnızca özel izinle izin verildiği Kuzey Kore. Rapora göre, 2018'de Kuzey Kore'de yalnızca 20.000 İnternet kullanıcısı vardı.

Screentime'daki yükseliş konusunda endişelenmeli miyiz? Londra Ekonomi Okulu'nda (LSE) medya ve iletişim bölümünde profesör olan Sonia Livingstone, CNN'ye verdiği demeçte.

Bu zamanın büyük bir kısmı giderek daha fazla çevrimiçi olan işle açıklanabilir. (Örneğin, uygulamanın sürücüler tarafından neredeyse sürekli kullanılmasını gerektiren Uber'i düşünün.) Ardından, bir başka katkıda bulunabilecek faktör olan kişi yerine, giderek daha fazla çevrimiçi yapılan hükümet ve idari süreçlerin dijitalleşmesi var.

Anket, yerel yönetim organları, CIA Factbook, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve ABD nüfus sayımı dahil olmak üzere geniş bir kaynak bankasından elde edilen bilgiler kullanılarak gerçekleştirildi.