28 Şubat 2019 Perşembe

Dünyanın En Büyük Arısı, Soyu Tükenmiş Olan Arı Endonezya'da Yeniden Keşfedildi


Arı keşiflerinin “kutsal kâsesi” olarak adlandırılan bir araştırma ekibi, otuz yıldan uzun bir süredir görülmeyen dev bir arı türünü yeniden keşfetti ve bazılarının böceğin son yıllarda tükenip tükenmediğini merak etti.

Geçtiğimiz ay, uluslararası bir bilim adamı, dünyanın en büyük arısı olan ve 6 santimetreden (2.5 inç) kanat açıklığı olan Wallace'ın dev arısını ( Megachile pluto ) bulmak için Endonezya'nın Kuzey Moluccas adasına bir sefer düzenledi.

Konservasyon fotoğrafçısı Clay Bolt , arının ilk fotoğraflarını çekti. Clay Bolt ve entomolog Eli Wyman, birkaç yıl boyunca bu arıların hala vahşi ortamda bulunmaları halinde bulunabilecekleri ideal ortamı araştırmakla geçirdiler.

Wallace'ın dev arısının ilk görüntülerinden biri. Megachile plutois, bir Avrupa bal arısından yaklaşık dört kat daha büyük, dünyanın en büyük arısıdır.

“Türlerin gerçek hayatta ne kadar güzel ve büyük olduğunu görmek, başımın üzerinden uçarken dev kanatlarının sesini duymak inanılmazdı. Hayalim şimdi bu yeni keşfi kullanarak bu arının Endonezya'nın bu bölgesindeki koruma sembolüne haline gelmesidir. ”

Başparmak büyüklüğündeki böceğe, doğal seleksiyon yoluyla evrim teorisine katkıda bulunan ve ilk olarak arıyı bir asırdan fazla bir süre önce keşfeden “çok büyük siyah eşek arısı benzeri bir böcek” olarak tanımlayan bir araştırmacı olan Alfred Russell Wallace'ın adı verildi. Arı, 1981 yılına kadar, böcekbilimci Adam Messer, termit höyüklerine yuva yapmayı ve yuvalarını termit geçirmez bir bariyere hizalamak için ağaç reçinesini toplamak için mandallarını kullanmasını içeren davranışını ilk tanımladığı zaman, 1981 yılına kadar tekrar fark edilmemişti.

Ormansızlaşma, dev arının yaşam alanını daha da tehdit ediyor. Global Forest Watch'a göre, Endonezya'nın ağaç örtüsünün yüzde 15'i 2001 ve 2017 yılları arasında tarıma kaybedildi. Aslında, dünyadaki böcekler “ felaketle sonuçlanan bir çöküşün ” eşiğinde olabilir. Biyolojik Koruma'da bu ayın başlarında yayınlanan bir analize göre, dünyadaki böcek türlerinin yüzde 40'ı kadarının nesli tükenmekte ve gezegenin ekosistemlerini değiştirmektedir.