28 Şubat 2019 Perşembe

Neden D Vitamini Eksikliği Beyin İçin Bu Kadar Kötü


Perineuronal ağlar (parlak yeşil) belirli nöronları (mavi) çevreler. Ağlar, nöronların ihtiyaç duydukları bağlantıları kurmalarına yardımcı olur, ancak yeterli D vitamini olmadan, hipokampusta zayıflar.

Güneş ışığına yetersiz maruz kalmanın neden olduğu D vitamini eksikliği beyninizi birçok yönden etkileyebilir, bunların hiçbiri iş performansınızı artırmaz. Nispeten sağlıklı yaşlı insanlar arasında bile, D vitamini eksikliği, hafıza ve biliş azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu arada, akıl hastalıklarıyla, özellikle şizofreni ile bir ilişki olduğuna dair kanıtlar büyümeye devam ediyor. Şimdi, sinirbilimciler olası bir mekanizma bulmuş olabilirler.

Queensland Üniversitesi'nden Dr. Thomas Burne sağlıklı D vitamini yetişkin sıçanlarından mahrum kaldığında, perineron ağları etkilendi - gerekli hipokampus bölgesinde yarı yarıya azaldı.

Bu ağlar beyin için iskele ile karşılaştırılmıştır. Önemli nöronları ve aralarındaki bağlantıları stabilize ederler; Araştırmacılar ağlarını kaybeden nöronlar arasında daha az ve daha zayıf bağlantılar olduğunu gözlemledi. Beyin Yapısı, Fonksiyon ve Sinirbilimdeki Eğilimler başlıklı makalelerinde, Burne ve arkadaşları D vitaminin iskele içine giren enzimlere karşı koruma sağlayabilecekleri sonucuna varmışlardır.

Burne, IFLScience'a perineron ağlarının her zaman yararlı olmadığını söyledi - beynin bazı bölgelerinde, yeni öğrenmeyi engelledikleri görülüyor ve bunların çıkarılmasının Alzheimer hastalarına fayda sağladığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, net zararın odaklandığı hipokampüste, güçlü iskele hafıza oluşumu için çok önemli görünmektedir.

Çalışmanın en şaşırtıcı kısmı, sıçanların hipokampüsünün sağ tarafının soldan daha fazla etkilenmesiydi. Bu neden belirsiz olabilir, ancak Burne, IFLScience'a “uzun süredir devam eden çalışmaları açıklayabilecek olan“ doğru hipokampus, gerçeklik algıları için çok önemlidir ” demişti.

İyi sağlık için gerekli olan tüm moleküller arasında, D vitamini yaygın bir eksiklik için olası bir aday gibi görünmüyor. Dünyanın çoğu, her gün cilt açığa çıkmış, açık havada zaman geçirerek yeterli doz alabilir, birçok yiyecek zengin kaynaklardır ve takviyeleri ucuzdur. Ancak Burne, “Dünya genelinde bir milyardan fazla insan D vitamini eksikliğinden etkileniyor” dedi.

Burne, D vitamini ile beyin sağlığını ilişkilendiren birçok makale üreten ekibin bir parçasıdır. IFLScience'a, ilişkinin karmaşık olduğunu söyledi. Burne, “Neredeyse herhangi bir hastalığı olan birini alırsanız, genellikle sağlıklı kontrollerden daha düşük D vitamini olacak” dedi. “Görünüşe göre eksiklik hastalanmanın bir sonucudur.” Bununla birlikte, yaşlılar arasında bilişsel gerileme gibi bazı durumlar için, D vitamini eksikliğinin bir etkinin yanı sıra bir neden olduğuna inanmak için nedenlerimiz var.

Burne, işin birçok soruyu cevapsız bıraktığını kabul etti. Ekip, D vitamininin güçlü iskeleler için neden gerekli olduğu konusunda teorileri ve bunları nasıl test edecekleri hakkında fikirleri var, ancak henüz onayları yok. Burne ayrıca IFLScience’a beyinde D vitamini için pek çok rolün bulunduğunu söyledi, zayıf iskelenin yokluğunun hissedilmesinin birçok yolundan yalnızca biri (ve diğerleri hakkındaki teoriler denenmemiş olabilir).

Ancak araştırmacılar, bir mekanizmanın yayınlanmasının D vitaminin kemik sağlığı ve kanser önleme için teşvik edildiğini, ancak nadiren beyin için destekleneceğini umuyorlar.

Burne, “Bu ağların yetişkin farelerde değişebileceğini keşfettiğimiz için özellikle heyecanlıyız” dedi. “Umarım dinamik oldukları için onları yeniden inşa etme şansımız vardır ve bu da yeni tedaviler için zemin hazırlayabilir.”