4 Mart 2019 Pazartesi

Dünya'nın Atmosferinde Görülen Gizemli Nesne


Bilinmeyen bir uzay çöplüğü, "düzensiz" ve sıradışı bir yörüngede Dünya'yı dolaşıyor. A10bMLz olarak bilinen nesneye, rüzgarda sürüklenen plastik bir torbaya benzerliği nedeniyle “boş çöp torbası nesnesi” deniyor.

Londra merkezli gözlemevi, yeryüzünden 293.000 kilometre yukarıda benekli bir nesne keşfetti. Benzer "boş çöp torbası nesnelerinin" daha önce gözlemlendiğini ancak hiçbir zaman böyle bir mesafede bulunmadığını söylüyorlar.

İnsanların, olmaması gereken yerlere plastik çöp atma yönündeki tutkularına rağmen, A10bMLz'nin gerçek bir çöp torbası olma ihtimalinin bulunmadığından emin olun. Bununla birlikte, nesnenin bir roket fırlatmasından sıçrayan metalik folyo gibi insan yapımı uzay çöplüğünün hafif bir parçası olduğuna inanılmaktadır.

Uzay ajansları bu yörüngesel çöpün çoğunu izlemek için iyi bir iş çıkarsa da, küçük parçaların izlenmesi genellikle imkansızdır.

Bill Grey Project Pluto sitesinde “Bu, Boş Çöp Torbası Nesneleri veya ETBO'lar olarak adlandırdığım türden küçük, çok hafif bir nesne” dedi. “Parlaklığına bakılırsa, bu nesne birkaç metre uzakta olabilir, bu durumda kütlesi kilogramın altında görünüyor. Bunların yaklaşık değer olduğunu unutmayın. "


Çoğu uzay çöpü nispeten zararsızdır, ancak uydular ve diğer uzay araçları için bazı gerçek sorunlara neden olabilir. Örneğin, Ağustos 2016'da, küçük bir enkaz parçası, Avrupa Uzay Ajansı'nın Copernicus Sentinel-1A uydusunda 40 santimetre boyutunda bir delik açtı.

Neyse ki, A10bMLz'nin böyle bir soruna yol açması muhtemel görünmüyor.