26 Mart 2019 Salı

Polipropilen Özellikleri ve Kullanım Alanları


Polipropilen, yaygın olarak en çok yönlü plastiklerden biri olarak kabul edilir. Sadece etrafınıza bakın ve mutfağınızda (ev aletleri, çatal-bıçak takımı ve mutfak eşyaları), oturma odanızında (mobilya, halı, kilim), çocuk odanızında (oyuncakların) farklı şekillerde de olsa kesinlikle göreceksiniz.

Polipropilen, birçok propilen / propen monomerinden yapılmış bir termoplastiktir (yüksek sıcaklıklarda kalıplanabilir ve soğuduğunda katılaşır).

Polipropilen nasıl üretilir?

Elde edilen propilen monomer, nafta, bir yarı saydam polipropilen elde edilmesi için ısı ve basınç işlemine tabi tutulur. Polipropilen tipik olarak üç yöntemden biriyle üretilir - hidrokarbon bulamaç, toplu bulamaç veya gaz fazı işlemi.

Polipropilen özellikleri ve kullanım alanları

Polipropilen (PP), çeşitli teknikler kullanılarak imal edilebilir ve plastik endüstrisinde çok çeşitli uygulamalar için çok uygundur. Polipropilen ürünlerin çoğu, ekstrüzyon veya enjeksiyonlu kalıplama ile üretilir.

Polipropilen'i çok yönlü yapan bir kaç malzeme özelliğini inceleyelim :

Düşük yoğunluklu: PP, plaka, bardak, şişe, yiyecek kapları, tepsiler ve oyuncaklar ile borular ve levhalar gibi endüstriyel uygulamalar için iyi bir hafif seçenek haline getiren düşük bir yoğunluğa sahiptir. Bu özellik aynı zamanda üreticiler için ağırlıktan tasarruf anlamına gelir.

Yüksek kimyasal dayanım: PP oda sıcaklığında organik çözücülere karşı yüksek dirence sahiptir, bu da asit bazlı sıvı temizleme maddelerinin kapları için ideal bir seçimdir.

Yüksek elastikiyet ve tokluk / sertlik: Polipropilen kendi başına çok sert ve dayanıklıdır, bu yüzden ambalaj malzemesinde (kasalar, kovalar, kutular) kullanılır. PP ayrıca, kompozit plastiklerin oluşturulması için polietilen gibi başka plastiklerle de birleştirilebilir. Eş polimerizasyon adı verilen bu işlem, malzeme özelliklerini önemli ölçüde değiştirir, böylece tıbbi ekipman, aşırı hava durumu donanımı ve otomotiv parçaları (tamponlar, panolar) gibi sağlam ve gelişmiş mühendislik uygulamaları için faydalıdır.

Yüksek yorulma direnci: PP, neredeyse 360 ​​dereceyi kapsayan geniş bir hareket aralığında bile bükülebilen, çatlamadan veya kırılmadan bükülebilen çok ince parçalar halinde yapılabilir. Bu nedenle, şişelerde (ketçap, şampuan) kapak menteşelerinin imalatında kullanılır.

İyi akma dayanımı: Polipropilen akma dayanımı geniş 12-43 Mpa aralığında olabilir.

İyi yalıtkan: PP iyi yalıtkandır ve bu nedenle elektronik cihazlarda kullanılır. Ayrıca elektrik kablolarının yalıtımında PVC'ye alternatif olarak kullanılır.

Yüksek erime noktası: PP, araç akülerindeki ana bileşenlerden biridir. Bu araç aküsünün yüzde 95'inden fazlasının geri dönüştürülmesi, çevre dostu bir seçenek haline getiriyor.

Yüksek ısı direnci: PP, yüksek ısıya dayanabilir ve bu nedenle, tüketici sınıfı su ısıtıcılar yapmak için kullanılır.

Esnek: PP'ye kauçuğun eklenmesi onu daha esnek hale getirir. Sentetik kağıtlar oluşturmak için polipropilene mineraller de eklenir. Bu plastik kağıtlar kolayca basılabilir, katlanabilir, dikilebilir ve kesilebilir ve afişler, işaretler, etiketler, menüler, haritalar, kitapçıklar ve kartlarda kullanılabilir.

BOPP (İki Yönlü Yönlendirilmiş Polipropilen): Polipropilenin çift eksenli oryantasyonu, ona şeffaf bir görünüm kazandırır ve şeffaf plastik torbalar yapmak için ve perakende ürünler için ambalajlama olarak kullanılır.Avantajları

Polipropilen, plastik ve fiber olarak işlev görecek bu eşsiz yeteneğe sahiptir ve bu nedenle, yeniden kullanılabilir bez çantaların üretiminde kullanılır.

Çevre dostu / Sürdürülebilirlik: PP, çevredeki en 'yeşil' plastiklerden biridir! PP (ve PE), üretim sırasında minimal karbondioksit emisyonuyla çok az enerji tüketir. PP'den yapılan malzemeler, yakılmadan önce birkaç kez geri dönüştürülebilir. Yakma işleminden sonra bile, diğer plastiklere kıyasla PP'den daha fazla enerji elde etmek mümkündür.

Dezavantajları

Polipropilenin dezavantajlarından biri, 'kaygan' bir yüzeye sahip olmasıdır ve bu nedenle, diğer plastikler gibi 'yapıştırılmış' olamaz. Bu gibi uygulamalarda, kaynak diğer yüzeylerle bir bağlantı oluşturmak için kullanılır. Bu zayıf bağlanma özelliği ayrıca üzerine boya yapmayı da zorlaştırır.