29 Mart 2019 Cuma

Sekiz Saatten Daha Az Uyku Yetişkinlerde Yetersiz Hidrasyon Riskini Artırır


Çalışmada, araştırmacılar uykunun hidrasyon durumunu yetişkinlerde dehidratasyon riskini nasıl etkilediğine baktılar.

20 yaş arası üç yetişkin örneği analiz edildi: 2007-2008 Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi veya NHANES (4.680 katılımcı), 2009-2012 NHANES (9.559 katılımcı) ve 2012 Çin Kailuan Çalışması (11.903 katılımcı) incelendi.

Her iki popülasyonda da, altı saat uyuduğunu bildiren yetişkinler, geceleri düzenli olarak sekiz saat uyuyan yetişkinlere kıyasla anlamlı şekilde daha fazla konsantre idrar ve %16-59 daha yüksek oranda hidrate olma ihtimaline sahipti.

Sebep, vücudun hormonal sisteminin hidrasyonu düzenleyen şekliyle bağlantılıydı. Vücudun hidrasyon durumunu düzenlemek için vazopressin adı verilen bir hormon salınır.

Dehidrasyon, biliş, ruh hali, fiziksel performans ve diğerleri de dahil olmak üzere vücudun birçok sistemini ve işlevini olumsuz etkiler. Uzun süreli veya kronik dehidrasyon, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşı riski gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Asher Rosinger, “Bir gece sadece altı saat uyumuyorsanız, hidrasyon durumunuzu etkileyebilir” dedi. “Çalışmamız, yeterince uyuyamadığınızı ve ertesi gün kendinizi çok kötü ya da yorgun hissettiğinizde fazladan su içmenizi önerir.”