3 Nisan 2019 Çarşamba

Farklı Meditasyon Tekniklerini Kullanmak Beyninizin Yapısını Değiştirebilir


Yeni araştırma, farklı meditasyon biçimlerinin, dikkat sürenizi iyileştirmekten, sizi daha empatik hale getirmeye, stres düzeyinizi düşürmeye veya baskı altında serin kalmanıza yardımcı olmaya kadar, zihin üzerinde farklı olumlu etkileri olabileceğini buldu. Bununla birlikte, en dikkat çekici olanı, beynin farklı bir kısmının fiziksel yapısını değiştirmesiyle sonuçlanan farklı meditasyon biçimlerini uyguladığı görülüyor.

ReSource Project'in baş araştırmacısı Profesör Tania Singer, "Genel olarak, beyin plastisitesi, sinirbilimde uzun süredir çalışılmış olsa da, şimdiye kadar sosyal beynin plastikliği hakkında çok az şey biliniyordu" dedi. "Sonuçlarımız yetişkinlerde beyin plastisitesi için kısa ve yoğun günlük zihinsel uygulamalarla etkileyici kanıtlar sunarak sosyal zekada bir artışa yol açıyor."

Çalışmaları, her biri farklı bir meditasyona odaklanan üç farklı eğitim modülüne katılmak için 300'den fazla kişiyi bir araya getirdi. Tekniklerden biri, dikkatinizi şu anda meydana gelen deneyimlere odaklanmanıza yardımcı olacak psikolojik bir teknik olan dikkatli nefes meditasyonuna dayanıyordu.

Diğer ikisi de sosyal olarak daha meyilliydi. İkincisi, insanların günlük sıkıntılarla ilgili yabancı biriyle konuşmasına izin vererek duygusal olarak açılmalarına yardımcı olmaktı. Son yöntem, insanları daha derin bir şefkat geliştirmek için “endişeli anne” veya “meraklı çocuk” gibi kişiliği içinde farklı bakış açılarından düşünmeye teşvik etti.

Bu tekniklerde eğitim gördükten sonra katılımcıları bir MRI beyin taraması, davranış testi ve psikososyal stres testi ile analiz ettiler.

Hangi eğitim tekniğinin uygulandığına bağlı olarak beyin kalınlığının belirli bölümlerinin önemli ölçüde değiştiğini bulmuşlardır. Örneğin, şefkat tabanlı meditasyon, duygusal düzenleme ile ilgili bir beyin bölgesi olan limbik sistemde artış gösterdi. Dikkat temelli uygulamalarda, kortekste dikkat ve yürütme işleviyle ilgili değişiklikler gözlemlendiler.

Her üç grup da meditasyon tekniklerini öğrendikten sonra yaşamlarında daha az stres bildirdi. Ancak, yalnızca sosyal olarak eğimli meditasyon yapanlar, fiziksel stres belirtilerinde azalma göstermişlerdir. Bu gönüllüler, stres hormonu kortizol seviyelerinde kontrollerle karşılaştırıldığında yüzde 51'e kadar bir düşüş gösterdiler.

Yazar Sofie Valk, “Sosyo-duygusal veya sosyo-bilişsel yeterliliklere odaklanan iki sosyal modülde, şefkat ve perspektif alma konusunda seçici davranışsal iyileştirmeler gösterebildik. Davranıştaki bu değişiklikler, spesifik olarak yapısal beyin esnekliğinin derecesine karşılık geldi. Korteksin bölgelerinde bu kapasiteleri destekleyen bölgeler" diyor.