13 Mayıs 2019 Pazartesi

Arılar Neden Bal Yapar?

arılar neden bal yapar?

İnsanların çoğunun bildiği ve sevdiği bal, yalnızca bal arıları tarafından yapılabilir. Genel olarak kabul edilen yedi bal arısı türü — Afrika, Buckfast, Karnaval, Kafkas, Cordovan, İtalyan, Rus - bu gruplar arasında 40'ın üzerinde alt tür bulunmaktadır.

Buna karşılık, bombus arıları bal yapmazlar, ancak kolonileri uzun süre dayanmadığından çok kısa bir süre depolamak için sadece nektar toplarlar. Meksika'da, Karayipler'de, Orta Amerika'da ve Güney Amerika'da bulunan ve farklı bir bal türü yapan Melipona adlı bir cins arı vardır. Ancak, bal arılarıyla karşılaştırıldığında çok küçük miktarlarda bal üretirler ve hiçbir yerde bu kadar yaygın bulunmaz.

Arılar Neden Bal Yapar?

Basitçe söylemek gerekirse, bal arıları, soğuk kış aylarında hayatta kalabilmek için bal yapmalıdır. Balı soğuk ortamdan önce hazırlarlar ve bu süre içinde tüketilmek üzere saklarlar. Çünkü kış aylarında daha az çiçek vardır.

Yiyecek depolamak zorundalar çünkü bal arısı kolonilerinin yalnızca kraliçeyi değil, kışın tüm koloni beslemesini sağlamak için depoda yeterince bala ihtiyacı var. Bir bal arısı kolonisi on bin arıya kadar çıkabildiğinden, çok fazla bal gerekir. Bal, yüksek şeker içeriği nedeniyle arılar için mükemmel bir besin ve enerji kaynağıdır. Bu, balın mükemmel bir besin olmasını sağlar.

Arılar Balı Nasıl Yapar?

Bal yapma sürecindeki ilk adım, bal arılarının dışarı çıkması ve çiçeklerden nektar toplamasıdır. Genellikle, bu çiçekler kovandan 6,5 kilometre mesafede bulunur. Bir kolonideki bal arılarının büyük çoğunluğu nektar toplama görevi olan işçi arılardır. Arıların birçoğunun işçi olması gerekir, çünkü bireysel bir bal arısı ömrü boyunca yalnızca 1 çay kaşığı bal üretebilir.

Bir çiçekten nektar alındıktan sonra, bir bal arısının tükürük bezleri nektarla karışan bir enzimi serbest bırakacaktır. Kovana geri döndüklerinde nektar, bal arılarının kendilerinin yaptığı birçok altıgen şekilli hücreden oluşan bir balmumu yapısı olan petekte depolanacaktır.

Nektar petek içinde depolandıktan sonra, su içeriğini düşürmeye ve sonunda bala dönüşmeye başlayacaktır. Bal arıları, suyun daha hızlı buharlaşmasını sağlamak için kanatlarını havalandırarak bu süreci hızlandıracaklardır. Değişen nektar yeterince kalınlaştığında, hücre üzerine bir balmumu tabakası eklenerek kapatılacaktır. Bu işlem sırasında, bakteri ve mantarlar petek içerisinde büyüyemez, çünkü yüksek şeker konsantrasyonları çoğalmalarını önler. Bu aynı zamanda balın bozulmadan depolanmasının da nedenidir.

Kaynak