5 Mayıs 2019 Pazar

Sigmoid Kolon Nedir?

sigmoid kolon nedir

Sigmoid kolon bağırsaktaki son kısımdır - rektuma bağlanan kısım. Yaklaşık bir bir buçuk metre uzunluğunda ve “s” harfi şeklindedir. İşi, tuvalete gitmeye hazır olana kadar dışkı tutmaktır.

Sigmoid çok fazla kas dokusu içerir. Sigmoid içerisindeki kaslar iki şekilde düzenlenir: Bazı kas dokusu demetleri, sigmoid borusunun uzunluğu boyunca aşağı ve yukarı hareket eder ve bazı demetler, borunun etrafındaki dairesel bantlar halinde düzenlenir.

Kasın dairesel bantları, tüpü haustra adı verilen küçük keselere sıkıştırır ve sigmoidin bir miktar dolgun boncuk gibi görünmesini sağlar. Kaslar kasıldıkça, haustra hareket eder ve bağırsak yolu boyunca dışkıyı iter.

Sigmoid kolonu nasıl çalışır?

Kolon dört kat doku içermektedir. İç tabaka bir mukoza zarıdır. Mukus, vücudun dışkıdaki tüm bakterileri emmesini önler ve dışkıların tüp boyunca kaymasına yardımcı olur.

Mukus zarının yanında bir bağ dokusu, kan damarı ve sinir tabakası bulunur. Bu doku tabakası, sindirilen besinlerde kalan besinleri uzaklaştırır. Sinirler tuvalete gitme dürtüsünü kontrol ediyor.

Sigmoid tüp boyunca dışkıyı ilerletmek için bir üçüncü katman kastan yapılmıştır ve serosa adı verilen dördüncü bir düz epitel doku tabakası, organı hareket ederken sürtünmeden yırtılmasını önleyen bir sıvının salgılanmasıyla kolonun dışını korur.

Sigmoid nerede bulunur?

Bağırsakların sigmoid kısmı, karın boşluğunda alçakta, kadınlarda rahim yakınında ve erkeklerde mesanenin yakınında durmaktadır.

Sigmoid ne işe yarıyor?

Sigmoidin asıl işi, dışkı maddesi için vücudunuzdan çıkıncaya kadar bir tutma odası görevi görmektir.

Sindirilen yiyecekler sigmoide ulaştığında, besin maddelerinin çoğu zaten mide ve ince bağırsaklardan çıkarılır, ancak sigmoid dışarı atılmayı beklerken dışkıdan su ve vitamin alabilir.

Sigmoid kolonda bir problemin olup olmadığını nereden biliyorsun?

Sigmoid kolonunuzda bir sorun varsa, muhtemelen karın ağrısı hissedersiniz. Bulantı hissedebilir veya iştahınızı kaybedebilir; ishal veya kabızlık yaşayabilirsiniz.

Dışkıda da kan görebilirsiniz. Bazen sigmoid kolon problemleri olan insanlar da kendilerini yorgun hissederler, anemikler olurlar veya kilo verirler.

Hangi sigmoid kolon problemleri ortaya çıkabilir?

Polipler

Polipler kolonda çoğu kez kanserli olmayan doku topaklarıdır. Herkes onları alabilir, ancak yaşlandıkça daha fazla oluşma olasılığı daha yüksektir. Sigara içmek ve fazla kilolu olmak da riskinizi arttırır.

Polipleri bulmak ve çıkarmak için kolonoskopiye sahip olmak önemlidir, çünkü zamanla büyüyebilirler ve polip büyüdükçe kanserli olma olasılığı da artar.

Kolorektal kanser

Kolon kanseri, genellikle poliplerde, kolon içinde anormal hücreler oluştuğunda ortaya çıkar. Kanserli hücreler, kolonun iç katmanlarından organın duvarları boyunca ve sonunda tedavi edilmezse bırakılırsa kan damarlarına ve lenf sistemine yayılabilir.

Erken tanı iyileşme şansınızı artırır, bu nedenle, özellikle risk faktörlerinden veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz düzenli kolon taraması almak iyi bir fikirdir.

Ülseratif kolit

Bu hastalık bağırsak kanalında açık yaraların oluşmasına neden olarak zaman zaman şiddetli olabilen ağrıya neden olur. Uzun vadeli bir hastalıktır, ancak buna sahip kişiler herhangi bir belirti hissetmedikleri yerde remisyon dönemleri geçirebilirler.

Ülseratif kolit konusunda endişeleriniz varsa, bir gastroenterolog belirtilerinizi teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Crohn hastalığı

Ülseratif kolit gibi, Crohn hastalığı da intestinal sistemde iltihaplanma, şişlik ve ağrıya neden olur. Crohn hastalığı çoğu zaman üst gastrointestinal sistemi etkiler, ancak sigmoid kolon da dahil olmak üzere herhangi bir yerde oluşabilir.

Crohn hastalığı, bağırsaklarınızda ve vücudunuzun diğer bölümlerinde enfeksiyonlara yol açabilir ve bazı insanlar için hayati tehlike yaratabilir, bu nedenle ciddi komplikasyonların oluşmasını önlemek için bir doktorla konuşmak ve erken tedaviye başlamak önemlidir.

Fistül

Bir gastrointestinal fistül, mide sıvısının vücudunuzun diğer kısımlarına sızmasına izin veren bağırsaklarınızdaki bir deliktir. Bu açıklıklar genellikle karın bölgenizde bir ameliyat veya işlem yapıldıktan sonra gerçekleşir.

Crohn's gibi uzun süre enflamatuar bir bağırsak hastalığınız varsa, fistül gelişebilir. Gastrointestinal fistüller son derece tehlikeli bir sistemik enfeksiyon olan sepsise neden olabilir.

Size ciddi sorunlara yol açmamak için fistülleri onarmak veya tedavi etmek mümkündür. Bunlar dikilebilir, yapıştırılabilir, boşaltılabilir ve antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir, bu yüzden bir tane geliştirdiğinizden şüpheleniyorsanız yardım alın.

Divertiküler hastalık

Divertiküller, bağırsak duvarınızdaki zayıf noktalardan dışarı doğru itilen küçük balon benzeri keselerdir. Divertikül çoğu zaman hiçbir belirti göstermez, ancak zaman zaman acı verici ve sorunlu hale gelebilir.

Divertikül engellenebilir. Apse oluşturabilir, yırtılabilir ve vücudunuzun diğer bölgelerine irin veya kan akabilir. Bu komplikasyonlar tehlikeli olabilir, bu nedenle ateş ederseniz, kusmaya başlarsanız veya karın bölgenizde hassaslaşırsanız, yardım için doktora başvurun.

Volvulus

Volvulus, bir bebeğin bağırsaklarının oluşma biçimiyle ilgili bir sorundur, bu da bağırsakta bükülme veya kendi üzerine kıvrılma ile sonuçlanır. Bu durum tıkanmaya ve kan kaynağının kesilmesine neden olabilir.

Bu hastalığa sahip bebeklerde ağrı, karın şişkinliği, bulantı ve kusma olur.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, hızlı bir şekilde yanıt vermek gerçekten önemlidir, çünkü bu durum hayati tehlike oluşturabilir. Doktorlar sıklıkla bebeğin bağırsağının zarar görmüş kısmını onarabilir.

Hangi tür doktorlar sigmoid kolondaki koşulları tedavi eder?

Kolon sorununuzun niteliğine bağlı olarak, bir gastroenterolog, onkolog, radyolog veya kolorektal cerrah görebilirsiniz.

Sigmoid kolonu değerlendirmek için hangi testler yapılır?

Kolonoskopi

Kolonoskopiler, doktorunuzun kolonunuzun sağlığını kontrol etmesine izin verir. Üzerinde küçük bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp anüsünüze yerleştirilir. Doktor, kolonunuzdaki astarı muayene odasında bir ekranda görebilir. Bu işlem için sakinleştirilebilirsiniz.

Sigmoidoskopi

Bir sigmoidoskopi doktor kontrolü kendisine bağlı bir ışık kaynağı ve kamera ile bir ince tüp kullanarak bağırsağın sadece sigmoid bölümü, izin verir. İşlem sırasında, bağırsaklarınızı açmak için hava kullanılacak, böylece doktor açıkça görebilecektir. Bu işlem için yatıştırılmış olabilir veya olmayabilir.

Biyopsi

Bir rektal biyopsi sırasında doktorunuz rektum veya sigmoidinizin küçük bir bölümünü laboratuvarda test ettirmek için çıkaracaktır. İşlem genellikle sigmoidoskopi sırasında yapılır, bu nedenle uyanık olmanız muhtemeldir, ancak biyopsi genellikle zarar vermez.

Cerrahlık

Sigmoidiniz hastalıktan dolayı hasar görmüş, cerrahi olarak onarılmasını veya yeniden bölümlenmesini sağlamanız gerekebilir. Bu işlemler geleneksel bir kesi ile yapılabilir veya laparoskopi ile yapılabilir.

Sonuç:

Sigmoid, kalın bağırsağınızın üçte biridir. Rektumuna bağlı ve vücudun fekal maddenin tuvalete gidene kadar kaldığı kısmı.

Sigmoid probleminiz varsa, alt karnınızda ağrı hissedebilirsiniz. Dışkıda kan, iştahsızlık, anemi, karın şişkinliği veya yorgunluk gibi başka semptomlarınız da olabilir.

Bu semptomlara sahipseniz bir gastroenterolog görmek önemlidir, çünkü kanser ve Crohn hastalığı gibi hayatı tehdit eden durumlar dahil olmak üzere bir dizi hastalık kolonu etkileyebilir.

Kaynak