12 Ağustos 2019 Pazartesi

Bilim Adamları Melanom İçin Yeni Nano Aşı Geliştirdiler

Bilim adamları melanom için yeni nano aşı geliştirdiler

Tel Aviv Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, en agresif cilt kanseri türü olan melanom için yeni bir nano aşı geliştirdi. Yenilikçi yaklaşımlarının fare modellerinde melanom gelişimini önlemede ve melanomdan kaynaklanan primer tümörleri ve metastazları tedavi etmede etkili oldukları kanıtlanmıştır.

Melanom, melanin veya cilt pigmenti üreten cilt hücrelerinde gelişir. “Genel olarak kansere karşı savaş ve özellikle de melanom, kemoterapi, radyasyon terapisi ve immünoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemleriyle yıllar içinde ilerlemiştir; ancak çeşitli viral hastalıklara karşı çok etkili olduğu kanıtlanan aşı yaklaşımı; Prof. Satchi-Fainaro, “Kansere karşı henüz gerçekleşmedi” diyor. "Çalışmamızda, ilk kez, melanoma karşı etkili bir nano aşı üretmenin ve bağışıklık sistemini immünoterapilere karşı duyarlı hale getirmenin mümkün olduğunu gösterdik." diye de ekliyor.

Araştırmacılar biyolojik olarak parçalanabilen bir polimerden yapılmış yaklaşık 170 nanometre büyüklüğünde küçük parçacıklar kullandı. Her parçacığın içinde, iki peptiti "paketledi"; melanom hücrelerinde ifade edilen kısa amino asit zincirleri. Daha sonra nanopartikülleri (veya "nano aşıları") melanom içeren bir fare modeline enjekte ettiler .

Prof. Satchi-Fainaro, “Nanopartiküller, virüs kaynaklı hastalıklar için bilinen aşılar gibi davranıyordu” diye açıklıyor. "Farelerin bağışıklık sistemini uyardılar ve bağışıklık hücreleri iki peptidi içeren hücreleri tanımlamayı ve bunlara saldırmayı öğrendiler; yani melanom hücreleri. Bu, bundan sonra bağışıklık kazanmış farelerin bağışıklık sisteminin melanoma saldıracağı anlamına geliyordu." diye de ekliyor.

Araştırmacılar daha sonra üç farklı koşul altında aşının etkinliğini incelemişlerdir.

İlk olarak, aşı profilaktik etkilere sahip olduğunu kanıtladı. Aşı sağlıklı farelere enjekte edildi ve ardından bir melanom hücresi enjeksiyonu takip edildi. Prof. Satchi-Fainaro, "Sonuç, farelerin hastalanmadığı, yani aşının hastalığı önlediği anlamına geliyordu." dedi.

İkincisi, nanoparçacık, bir birincil tümörü tedavi etmek için kullanıldı: Yenilikçi aşı ve immünoterapi tedavilerinin bir kombinasyonu, melanom model fareler üzerinde test edildi. Sinerjik tedavi, hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde geciktirdi ve tedavi edilen tüm farelerin yaşamını büyük ölçüde uzattı.

Son olarak, araştırmacılar melanom beyin metastazı olan hastalardan alınan dokular üzerindeki yaklaşımlarını doğruladılar. Bu, nano aşının beyin metastazlarını tedavi etmek için de kullanılabileceğini göstermiştir. Geç evre melanom beyin metastazı olan fare modelleri, primer melanom lezyonunun eksizyonundan sonra klinik ortamı taklit ederek zaten kurulmuştu. Akıllı problar kullanılarak görüntü kılavuzluğunda primer melanom cerrahisi araştırması geçen yıl Prof. Satchi-Fainaro'nun laboratuvarı tarafından yayınlandı.

Prof. Satchi-Fainaro, "Araştırmamız, hastalığın en ileri evrelerinde bile, melanomun etkili tedavisi için tamamen yeni bir yaklaşımın (aşı yaklaşımı) kapısını açıyor." dedi. "Platformumuzun diğer kanser türleri için de uygun olabileceğine ve çalışmalarımızın diğer kanser nano aşılarının gelişimi için sağlam bir temel olduğuna inanıyoruz." diye de ekledi.

Kaynak