12 Ağustos 2019 Pazartesi

Daniel Bernoulli Kimdir?

daniel bernoulli kimdir?
Doğum tarihi: 8 Şubat 1700 - Ölüm tarihi: 17 Mart 1782

Daniel Bernoulli, 1738'de başyapıtı Hydrodynamica'yı yalnızca kıskanç babası tarafından intihal ettiğini görmek için yayımladı. Bernoulli, akışkanın hızının basıncını nasıl etkilediğini açıkladı: Bernoulli Etkisi, bir uçağın kanatlarının nasıl asansör oluşturduğunu açıklıyor. Bernoulli'nin kinetik teorisi, James Clerk Maxwell'in bir yüzyıldan fazla bir zamanını bekledi ve Bernoulli, ekonomi ve evrim kadar çeşitli alanlarda kullanılan risk teorisi üzerine çığır açan bir çalışma yaptı.

Daniel Bernoulli'nin Hayatı

Daniel Bernoulli, 8 Şubat 1700 tarihinde Hollanda'daki Groningen şehrinde doğdu.

Ebeveynleri Johann Bernoulli ve Dorothea Falkner idi.

Daniel'in annesi Dorothea Falkner İsviçre'nin Basel şehrinde tanınmış ve varlıklı bir aileden geliyordu.

Daniel'in babası Johann Bernoulli de Basel'den geliyordu. Yeni matematiğe hakim olan ve genişleyen ilklerden biri olan nitelikli bir tıp doktoru ve mükemmel bir matematikçiydi. Johann'ın ünü o kadar yüksekti ki “Çağının Arşimeti” olarak adlandırıldı.

Beklendiği gibi, Johann gibi bir babayla Daniel matematikte hızlı ilerleme kaydetti. Daniel'in iki kardeşi de birinci sınıf matematikçiler oldu. Daniel muhtemelen ağabeyi Nicolaus'tan, Daniel'e karşı sert olabilen babasından daha çok şey öğrendi.

Bernoulli ailesinde matematikten geçmiş gibi görünüyor, çünkü Johann'ın abisi Jacob aynı zamanda mükemmel bir matematikçiydi.

Daniel'in babası Groningen Üniversitesi'nde matematik başkanlığını yaptı.

1705 yılında Daniel beş yaşındayken ailesi, babasının Basel Üniversitesinde matematik başkanı olduğu anne-babasının memleketi olan İsviçre'deki Basel'e taşındı.

Bir matematikçi olarak keyif aldığı yüksek şöhretine rağmen, Daniel'in babası, matematikçilerin aldığı hissinin düşüklüğüne kızdı. Bernoulli ailesi bir zamanlar varlıklı tüccarlardı ve Daniel'in babası Daniel'in kişisel niteliklerinin aileyi eski ihtişamına geri döndürmek için gerekli olduğuna inanıyordu.

Daniel, matematik konusunda yanıcı bir tutkuya sahipti. Bir süre sonra baba ve oğul bir çeşit uzlaşmaya vardılar: Daniel tıp okudu.

Bernoulli'nin Avrupa Turu

Daniel, 15 yaşından itibaren Almanya'nın Heidelberg kentinde tıp okudu; Strasbourg, Fransa; ve Basel, İsviçre. Daniel'in pazarlığın bir kısmını yerine getirdiği için mutlu olan babası, ona ileri matematik ve fizik öğretmeyi kabul etti; özellikle enerjinin korunmasına ilişkin kendi fikirleri.

Tuhaf Seçim Süreci

Daniel Bernoulli, 1721 yılında, 21 yaşında, solunum tezi ile tıp doktoru olarak mezun oldu.

Basel Üniversitesinde bir iş eğitimi almayı umuyordu, ancak öğretmenlerin kimin iş bulacağını görmek için çok şey çektiği tuhaf bir seçim prosedüründe kayboldu.

Bernoulli, Basel'de iş bulamayı ve çalışmayı başaramazken matematik okumaya devam etti.

Venedik, Eğlence ve Matematik

1723'te Bernoulli pratik tıbbı öğrenmek için İtalya'nın Venedik kentine taşındı. Hastaları ziyaret etti ve doktorların yanında hastanelerde çalıştı. Ayrıca opera, tiyatro ve kıyafet partileriyle zaman geçirdi.

Bununla birlikte, matematik aşkından (özellikle uygulamalı matematikten) vazgeçemedi. Galileo ve Newton'un ayak izlerini takip ederek evrenin sırlarını çözmeye istekliydi.

Bernoulli, bir kaptan akan suyu ölçtüğü akışkanlar mekaniği deneyleri yaptı. Kaptaki sıvının yüksekliği arttıkça suyun daha hızlı aktığını fark etti. Kaptaki suyun yüksekliği ile basıncı ile kaptan akan hızı arasında matematiksel bir ilişki kurdu. Potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürme bakış açısından da duruma baktı.

Suyun yüksekliği arttıkça, tanktan daha hızlı çıkar.

1724 yılında, akışkanlar mekaniği, olasılık teorisi, diferansiyel denklemler ve geometri bilimlerine yararlı katkılar yaptığı ilk çalışmasını Matematiksel Çalışmalar olarak yayınladı.

Bir Ödül ve Bir Profesörlük

Venedik'te Bernoulli, Paris Akademisi'nin denizde zaman işleyişi için kum saatinin en iyi tasarımı için cömert bir ödül sunduğunu öğrendi. Cevabı, kum damlacıkları kaba denizlerden etkilenmeyen bir saatlik cam tasarlamaktı. Bu çalışma için Büyük Ödül'e layık görüldü. Bu, iyi alınmış olan Matematiksel Çalışmalarıyla birleştirildiğinde, Rusya'nın Saint Petersburg Akademisi'nde profesörlük teklifi aldı.

Tıbbi geçmişi göz önüne alındığında, matematik değil, fizyoloji profesörü olarak atandı.

O ve abisi Nicolaus, sahada St Petersburg'da bir matematik profesörlük teklif edilmiş, 1725 yılında birlikte gitmişlerdir.

Saint Petersburg

Bernoulli'nin Saint Petersburg'daki ilk eserleri konumunu yansıtıyordu; optik sinir, kaslar ve tıbbi matematik gibi konular üzerine yazılar yazdı.

Daha sonraki yıllarda Bernoulli'nin kolay geçebileceği bildirilmiş olmasına rağmen, ilk başta diğer profesörlerle bazı ciddi akademik anlaşmazlıklara girdi.

Ne yazık ki, Rusya'ya geldikten bir yıldan az bir süre sonra, Nicolaus ateşinden öldü. Daniel mutsuzdu ve Rusya ruhlarını iyileştirmedi.

Babası, en iyi matematik öğrencisi Leonhard Euler'i, yalnız oğluyla çalışmak üzere Saint Petersburg'a göndermeye yardım etmeye çalıştı.

Adı, tarihin en büyük matematikçilerinden biri olarak yakında anılacak olan Euler, 1727'de Saint Petersburg'a ulaştı. Euler, Bernoulli'ye kariyerinin en iyi çalışmalarını yapmak için ilham verdi.

Daniel Bernoulli'nin Euler'den bağımsız olarak kendi başına harikaydı. Anlamlı deneyler yapma ve gözlemlerini fiziksel yasalara ve matematiğe çevirme yeteneğinde özel bir dahi olduğunu gösterdi. Daha güçlü bir matematikçi olan Euler, Bernoulli'nin matematiğini düzeltebilir hale geldi.

1730'da Bernoulli, Akademide matematik profesörü olarak atandı, ancak o zamandan beri ayrılmayı planlıyordu.

Daniel Bernoulli'nin Bilime Katkıları

Bernoulli'nin en büyük keşiflerinin birçoğu 1733'te Saint Petersburg'da tamamlanan ve 1738'de Strazburg'da yayınlanmak üzere toplanan akışkanlar mekaniği Hydrodynamica başyapıtında yer aldı.

Gazların Kinetik Teorisi

Bernoulli'nin Hydrodynamica'dan diyagramı,
kinetik gaz teorisini gösteriyor.
Ağırlıktan aşağıya doğru kuvvet,
gaz parçacıklarının pistonla elastik
olarak mükemmel biçimde çarpışan
yukarı kuvvetiyle dengelenir.
1700'lerin başında James Hermann liderliğindeki bazı bilim adamları, maddenin küçük hareketli parçacıklardan oluştuğuna inanmaya başlamıştı. Hareket ne kadar hızlı olursa, sıcaklık da o kadar yüksek olur. Bu tür kinetik teori, 1800'lerde evrensel olarak kabul edilene kadar tartışmalı kaldı.

1729'da Euler, gazların davranışını matematiksel olarak Robert Boyle’nin 1662’deki gaz verilerine dayanan kinetik bir teoriyle açıklamaya çalıştı. Euler, tüm gaz parçacıklarının aynı hızla hareket edeceğini varsaymakla yanlış gitti.

Bernoulli'nin dehası, parçacıkların farklı hızlarda dağılım göstereceğini görmekti.

Bernoulli'nin fiziksel dünyayı yorumlamadaki becerisi, James Clerk Maxwell'in bir yüzyıldan fazla bir süre sonra çalışmalarını öngörerek kinetik teoriye istatistiksel bir faktör getirmesine izin verdi.

Bernoulli Etkisi

Bernoulli ilk önce babasından öğrendiği fikirlere geri döndü ve onları geliştirdi. Enerji tasarrufu fikrini hareket halindeki akışkanlara uyguladı.

Bunu yaparken en ünlü olan Bernoulli Efektini keşfetti, bir akışkan hızının arttığı bir bölgeden geçtiğinde, basıncının düşeceğini keşfetti. Efekti matematiksel olarak doğru bir şekilde tanımladı.

Bernoulli Etkisi birçok gerçek yaşam uygulamasına sahiptir ve çoğu zaman uçak kanatlarının kaldırılmasının nedeni olarak belirtilir.

Risk Ölçümü

1730'ların başında Bernoulli, normal mekaniğinden tamamen farklı bir alanda bir makale yazdı. Yine onu yayımlamak için 1738 yılına kadar sürdü. Bernoulli, riski değerlendirmek için geometrik veri ortalamasını kullandı; risk en aza nasıl indirilir; ve riskin en iyi şekilde kaçınıldığı durumlar.

Makale servet ve fayda arasındaki farka baktı. Ekonomik teoriyi, portföy teorisini, evrimsel biyolojiyi ve davranışsal ekolojiyi etkiledi.

Bazı Kişisel Detaylar ve Son

Bernoulli, Saint Petersburg'a yerleşemedi ve sağlığı orada asla iyi değildi.

Anatomi ve botanik başkanı olarak yeni bir role başlamak için 1733'te Basel'e geri döndü. Aynı yıl Paris Akademisi Büyük Ödülü'ne (gezegenlerin yörüngelerinin eğimi üzerine bir çalışma) girişine ortak olarak birinci oldu.

Bu tamamen iyi bir haber değildi. Sorun, ödülü, herhangi birinin oğlunu matematikte eşit olduğu konusunda yargılayabileceğinden öfkelenen babasıyla paylaşmasıydı. O andan itibaren, baba oğulla konuşmayı reddetti.

Daniel'in başyapıtı Hydrodynamica nihayet 1738'de yayınlandı, ancak 1733'te Saint Petersburg'daki Akademiye teslim edilmesine rağmen, aşağılık bir intikam eyleminde, babası Hydrodynamica'yı inkar etti ve 1732'de tamamlandığı gibi Hydraulica adlı bir kitap çıkardı.

Daniel babasının davranışlarından dolayı şok oldu:

Neyse ki Daniel için, kitaptaki fikirlerin asıl kaynağı olarak değerlendirildi.

Daniel, Paris Akademisi'nin Büyük Ödülünü, genellikle deniz temalı çalışmalar için toplam 10 kez kazandı; bunlardan bazıları: bir gemi çapası için en iyi şekil; gelgitlerin teorisi; manyetizma; okyanus akıntıları; ve yüksek denizlerde gemilerin istikrarını artırmak.

1750 yılında 50 yaşında, Daniel Bernoulli, Basel Üniversitesinde fizik başkanlığına atandı. Konferansları ve gösterileri son derece popülerdi ve 76 yaşında emekli olana kadar bu pozisyonda devam etti.

Başka şehirlerde sandalyeler teklif etti ama bir daha Basel'den ayrılmadı. En sevdiği kişi Pierre Bouguer, Alexis Clairaut, Pierre Louis Maupertuis, eski arkadaşı Leonhard Euler ve Euler'in oğlu Johann Euler olan diğer bilim adamlarıyla yoğun bir şekilde karşılaştı.

Çalışması için yaşadı; hiç evlenmedi ve çocuğu olmadı.

Sonunda, özgürlüğüne ve evlenemeyecek kadar sessiz, huzurlu, akademik bir yaşam biçimine değer verdi.

Daniel Bernoulli, 17 Mart 1782'de 82 yaşında İsviçre'nin Basel kentinde uykusunda öldü.

Kaynak