12 Ağustos 2019 Pazartesi

Kırık Bir Kalbi Düzeltebilir Misin? Yeni Araştırmalar Bir Adım Daha Yaklaşıyor

kırık bir kalbi düzeltebilir misin?

Kırık bir kalbi nasıl onarabilirsin? Cevap, kök hücrelerin müthiş gücüne dayanabilir.

Yeni bir çalışma, nakledilen kök hücrelerin, kalplerin kalp krizinden kaynaklanan hasardan kurtulmasına ve kalp yetmezliğini azaltmasına yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini göstermiştir.

Cambridge Üniversitesi ve Washington Üniversitesi'ndeki bilim insanları, kalp kası hücrelerini büyüdükçe ve olgunlaştıklarında desteklemek için her ikisi de insan kök hücrelerinden türetilen kalp duvarının dış katmanından alınan koruyucu hücreler olan kalp kası hücreleri ve epikardiyal hücreleri kullandılar. Buna karşılık, kök hücre tedavisi, kalp kası hücrelerinin kasılma ve gevşeme kabiliyetini artırarak kalp rejenerasyonunun ilerlemesini sağladı.

Washington Üniversitesi'nden çalışmada yazar Charles Murry, “Kalp yenilenmesi bulmacanın eksik parçalarından biri epikardiyal hücre gibi görünüyor.”  dedi. “Bu hücre, kalbin bağ dokusunu oluşturan fibroblast dahil, geliştirme sırasında kalbin temel bileşenlerini oluşturur.” diye de ekledi.

"Epikardiyal hücrelerin, kalp kası hücrelerinin bir enfarktüsten sonra sıçan kalbini yeniden oluşturma yeteneğini belirgin şekilde geliştirdiğini gördük. Sonuçta, karmaşıklığı benimseyerek ve monokültürden çoklu hücre tiplerine geçerek daha iyi kalp kası yeniden oluşturuyoruz."

Her ne kadar kök hücrelerin nakli sadece laboratuvarda yetişen kalpleri ve 3D insan kalp dokusu olan sıçanlarda test edilmiş olsa da, prosedürün bir gün tüm organ nakli ihtiyacını önleyerek insan kalplerine uygulanabileceği konusunda yüksek umut var.

Dünyada en az 23 milyon insan, şu anda kalp yetmezliği çekiyor. Bu, eğer kalbiniz vücudunuzun etrafına yeterince kan pompalamazsa, yani dokularınız ihtiyaç duydukları oksijeni alamazsa oluşur. Zor nefes alma, nefessiz kalma ve aşırı yorgunluk hissi ile sonuçlanabilir. Kalp yetmezliğine katkıda bulunabilecek çok sayıda faktör vardır, ancak genellikle kalp dokusunu iz bırakan ve etkili bir şekilde hasar bırakarak bir kalp krizi geçirir. Tahmin edebileceğiniz gibi, hastaların yarısı teşhis edildikten sonraki beş yıl içinde ölüyor.

Kök hücreler vücuttaki hemen hemen her tür hücreye dönüşme gücüne sahip farklılaşmamış hücrelerdir. Bazı kan veya kemik iliği kanserleri gibi bazı durumları araştırmak ve tedavi etmek için paha biçilmez bir araç olduğunu kanıtladılar, ancak kalp ve kardiyovasküler hastalıklar söz konusu olduğunda güçlerini kullanma konusunda daha fazla zorluk çıkardıkları kanıtlandı.

Dolayısıyla, kök hücrelerden türetilen epikardiyal hücrelere odaklanan bu araştırma, dünyanın kalp yetmezliği için ilk terapi için özellikle umut verici bir gelişmedir.

Charles Murry, “Araştırmamız bir gün boyunca kök hücrelerin potansiyelini kalp yetmezliği için ilk tedavi haline getirdiğini gösteriyor. Hala gidecek çok yolumuz olmasına rağmen, dev bir adım daha yaklaştığımıza inanıyoruz ve bu inanılmaz heyecan verici.” dedi.

Kaynak