11 Ağustos 2019 Pazar

Samanyolu'nda Gizlenen 100 Milyon Kara Delik Olabilir

samanyolu'nda gizlenen 100 milyon kara delik olabilir

Astronomide kara delikler hakkında o kadar sık ​​konuşulur ki, Samanyolu'nun sadece birkaç tanesini yaşadığımızı bilmek sürpriz olabilir. Merkezi süper kütleli kara delik olan Yay A* dışında, diğerleri Güneş'in kütlesinin en fazla 15 katıdır, ancak istatistiksel olarak daha fazlası olmalı. Belki de on milyonlarca daha vardır.

Tüm bu kara delikleri bulmak, şu anda çok farklı bir özellik sayesinde imkansızdır: Çok karalar. Bilinenlerin hepsinin arkadaşları var ya da gözlemlenebilecek olan ışığın yayılmasına neden olan malzemeyi yuvarlayarak yakalandılar.

Sırasıyla Tokyo Üniversitesi ve Kyoto Üniversitesi'nden gökbilimciler Daichi Tsuna ve Norita Kawanaka, yıldızlararası ortamdan maddeyi toplayan kara deliklerden emisyonu tespit etmenin mümkün olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, atılan malzeme miktarı çok küçüktür ve bu nedenle üretilen emisyonun ölçümü çok zayıftır ve zordur.

Ancak araştırmacılar, bu zayıf emisyonun gelecek on yılda dünyanın en büyük radyo teleskopu olacak olan Square Kilometer Array tarafından tespit edilebileceğine inanıyor. Teleskopun ilk evresinin bu izole edilmiş kara deliklerden yaklaşık 30 tanesini tespit etmesi bekleniyor. Tamamen çalışır durumda olduğunda bu nesnelerin 700'üne kadar görünür hale gelmelidir.

Gökbilimcilere göre, Samanyolu’nda saklanan 100 milyon kara delik olabilir. Bu, galaksimizin geçmiş milyon yılda yaklaşık 20.000 yıldız patlaması yapmış ve yaklaşık 13 milyar yıl civarında olduğu tahminine dayanmaktadır.

Galaksimizin düz bir disk olduğunu farz edersek ( ortada çarpık ve şişkin değildir ), 100.000 ışıkyılı çapındadır ve ortalama 1.000 ışıkyılı kalınlığında her birkaç ışıkta izole kara delikler bulunmalıdır.

Ancak bu yaklaşım güneş komşularında bazı kara delikler keşfedebilir. Şu anda, Dünya'ya bilinen en yakın yıldız kara deliği V616 Monocerotis. 3000 ışıkyılı uzaklıkta ve Güneş'in kütlesinin 9 ile 13 katı arasında. Gelecek on yılda, daha fazla komşumuzla tanışabiliriz.

Kaynak