10 Ağustos 2019 Cumartesi

Sefeid Verileri ile Samanyolu Gökadasının En Doğru 3 Boyutlu Modeli

Sefeid Verileri ile Samanyolu Gökadasının En Doğru 3 Boyutlu Modeli
Halen gözlenen Sefeid değişkenleriyle sarmal kollardaki üç ana yıldız oluşturma bölümünün simülasyonunun karşılaştırılması. En yaşlı yıldızlar (kırmızı) 400 milyon yaşında ve en gençleri (mavi) 30 milyon yaşında. Samanyolu'nun üstten görünümü, simülasyonlar sol panelde, gözlemler sağ panelde gösterilmektedir.

Varşova Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, Samanyolu Gökadası'nın bugüne kadarki en doğru 3-D modelini yarattı. Grup makalelerinde, haritayı oluşturmak için özel bir titreşimli yıldız grubundaki ölçümleri nasıl kullandıklarını açıklıyor.

Çoğu insan Samanyolu’nun düz bir spiral olduğunu düşünmektedir; bu, yıllardır okul ders kitaplarında gösterildiği şeklidir. Ancak daha yakın zamanlarda, bilim adamları galaksimizin hiç düz olmadığını keşfettiler. Bu yeni çabada, araştırmacılar galaksimizin şüphelendiğinden daha titrek olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar yeni haritalarını oluşturmak için, Varşova Üniversitesi'ne dayanan uzun vadeli bir gökyüzü araştırma projesi olan Optik Yerçekimi Lensleme Deneyi'nden elde edilen verileri kullandılar. Daha spesifik olarak, araştırmacılar benzersiz bir atımlı yıldız türü olan Sefeidler hakkında veri istediler. Araştırmacılar için faydalıydı çünkü düzenli ve parlak bir şekildedir. Bu, gerçek parlaklıklarının hesaplanabileceği ve parlaklıkla karşılaştırılabileceği anlamına gelir. Bunu yapmak bizden ne kadar uzakta olduklarını çok doğru bir şekilde ölçmenizi sağlar. 2.431 Sefeid'den (altı yıldan fazla toplanan) verileri toplayarak ve hepsini bir haritaya koyarak, araştırmacılar Samanyolu'nun 3 boyutlu bir sunumunu, en azından Sefeidler perspektifinden üretebildiler. Oluşturdukları model yıldız mesafelerinin doğrudan ölçümleri kullanılarak inşa edilen ilk modeldir, bu nedenle bugüne kadar en doğru olanıdır.

Oluşturdukları 3 boyutlu modeli inceleyen araştırmacılar, Samanyolu'nun düz olmaktan uzak olduğunu görebildiler. Ayrıca gittiği güneşten uzaklaştıkça daha az düzleştiğini görebilirler. Ayrıca Sefeidlerin, aynı anda veya yakın bir zamanda oluşmuş olabileceğini düşündüren kümeler halinde gruplandırıldığını belirttiler. Araştırmacılar ayrıca çözgünün büyük olasılıkla diğer galaksiler, karanlık madde veya galaksiler arası gaz ile etkileşimlerden kaynaklandığını öne sürüyorlar.


Kaynak