13 Ağustos 2019 Salı

Yüzde 99 Doğruluk ile Viskiler Arasındaki Farkları Ayırabilen Yapay Dil

yüzde 99 doğruluk ile viskiler arasındaki farkları ayırabilen yapay dil

Bilim adamları yapay cildi, yapay gözleri geliştirdiler. Glasgow Üniversitesi'nden araştırmacılar ise viski tadının basit (ve sağlıklı) amacı için yapay bir dil üzerinde çalışıyorlar.

Bu, dünyanın ilk yapay dili değil, iki tür nano ölçekli metal "tat alıcıları" ile yapılan ilk tek yapay dildir; tadı test etme yeteneklerini geliştiren ve tattığı örnekler hakkında daha fazla bilgi vermesini sağlayan bir özellik, ve daha hızlı.

Glasgow Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden yazar Alasdair Clark, "Biz buna yapay bir dil diyoruz çünkü insan diline benzer davranıyor; bizim gibi, kahvenin tadını elma suyundan farklı kılan özel kimyasalları tanımlayamıyor, ancak bu karmaşık kimyasal karışımlar arasındaki farkı kolayca söyleyebilir" dedi.

Peki tam olarak nasıl çalışıyor? Altın ve alüminyumun optik özelliklerini kullanır. Metallerin mikroskobik alt dilimleri bir dama tahtası deseni oluşturmak için birlikte dokunur. Bir sıvıya battıklarında, iki metalin ışığı absorbe etme şeklindeki küçük farklılıklar, farklı viski türleri arasında ayrım yapmalarını sağlar.

Ustaca düzenlenmiş altın ve alüminyum dilimler yapay dilde yapay tadım bacaklarıdır ve kabaca insan emsallerinden 500 kat daha küçüktür.

Etkileyici olarak, cihaz içecekler arasındaki farkları yüzde 99'dan daha büyük bir doğrulukla "tadabiliyor". Sadece Glenfiddich'inizi Glen Marncoch'unuzdan veya Laphroaig'inizden ayırmakla kalmaz, aynı zamanda yaşına göre aynı viskideki farklılıkları da belirleyebilir.

Ve çalışma viski tadımı üzerine kurulsa da, dil aklınıza gelebilecek her türlü sıvıyı tatmak için kullanılabilir. Bu, yetkililerin sahte alkolü ayırt etmelerine, gıdaların güvenliğini ve kalitesini test etmelerine, çeşmeden akan suyun toksinlerini test etmelerine ve aynı zamanda güvenliği arttırmaya olanak verebilir.

Kaynak