22 Eylül 2019 Pazar

500 Milyon Yaşındaki Bu Küçük Canlı, Akrep ve Örümceklerin En Eski Akrabasıdır

500 milyon yaşındaki bu küçük canlı, akrep ve örümceklerin en eski akrabasıdır

Bilim adamları şimdiye kadar bulduğumuz en eski Keliserliler örneği olan Mollisonia plenovenatrix adında yeni bir antik tür ortaya çıkardılar. Keliserliler, örümcekleri , akrepleri, deniz örümceklerini ve at nalı yengeçlerini içeren geniş bir ürpertici gruptur.

Yeni türler, Kanada'nın Rocky Dağları'ndaki Burgess Shale kaya yatağındaki fosillerden tanımlandı. Alan, fosilleşmiş parçaların bolluğunu içerir ve yumuşak dokular inanılmaz derecede iyi korunmuş durumdadır. 508 milyon yıl öncesine dayanan, yaratıklar bize Kambriyen patlamasının sonuna doğru varolan yaşamı anlatıyor.

Mollisonia cinsinin fosil üyeleri, daha önce, bir asırdan fazla zaman önce Amerikalı paleontolog Charles Doolittle Walcott tarafından keşfedilmiş olarak bulundu. Bununla birlikte, önceki örnekler sadece sert dış iskeletleri içermiştir; yeni buluntular bize daha fazla detay veriyor.

Mollisonia plenovenatrix
Mollisonia plenovenatrix fosili

Royal Ontario Müzesi'nden Jean-Bernard Caron, “Bacaklarını ve bu tür hayvanlara ait diğer yumuşak dokulara dair kanıtlarıdır.” dedi.

“Yüzlerce yıl sonra bulduğumuz tüm yeni türlerle Burgess Şeyli (dünyanın en ünlü fosil alanlarından biri olup türünün en iyi örneğidir) bu şekilde yeniden keşfedebileceğimizi hayal bile edemezdim.” diye de ekledi.

M. plenovenatrix küçüktü (bir başparmak büyüklüğünde) ama yine de güçlü ve korkunç bir avcı olabilir. Büyük gözleri, uzun bacakları ve avını hissetmek ve yakalamak için pek çok uzuv çifti vardı. Bu küçük canlı, sadece Keliserlilerde bulunan, akreplerin ve örümceklerin avını öldürmek için kullandıkları pelikerler ile donatılmıştır.

Eski türler suda yaşayacak ve uzun bacaklarını deniz dibine yakın avlanmak için kullanacaktı, o sırada diğer benzer hayvanlar tarafından işgal edilmeyen bir alanı dolduruyordu. Bugün bazı Keliserlilerde gördüğümüze benzer şekilde solungaçlara benzer bir solunum cihazı vardı.

Baş yazar Cédric Aria, “Keliserliler kitap solungaçları veya kitap ciğerleri olarak adlandırdığımız şeye sahip” dedi. “Solunum organları bir kitap gibi birçok harmanlanmış ince tabakadan yapılmıştır. Bu, yüzey alanını ve dolayısıyla gaz değişim verimini büyük ölçüde arttırır. Mollisonia, muhtemelen basit bacaklarda evrimleşmiş olan bu tabakalardan sadece üçünün eşdeğeriyle elde edilen eklere sahipti.” diye de ekledi.

Araştırmacılar, Mollisonia'nın eski fosiller modern Keliserlilerle özelliklerini paylaşırken oldukça hızlı bir şekilde genişlediğini düşünüyor. Yayınlanan yeni çalışma, 500 milyon yıldan uzun bir süre önce Keliserlilerin olduğunu gösterirken, ekip muhtemelen “Kambriyen patlamasının kalbinde” doğru ortaya çıktığını düşünüyor.

Kaynak