8 Eylül 2019 Pazar

Asteroid İlk Gerçek Zamanlı Keşifte Kırmızıdan Maviye Renk Değişiyor

asteroid ilk gerçek zamanlı keşifte kırmızıdan maviye renk değişiyor

İlk defa, gökbilimciler Dünya'dan 322 milyon kilometre uzaktaki, kızılötesi spektrumda gerçek zamanlı olarak kırmızı renkten maviye değişen aktif bir asteroit gözlemlediler.

Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalanan dünya dışı bir görüntü, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında asteroit 6478 Gault'u iki dar kuyruklu ve arka planda parlak çizgi yıldızlarla gösterir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki (MIT) bilim adamları, bir asteroidden gelen bu tür davranışların tipik bir kuyruklu yıldız olduğunu, ancak kayalık asteroid kuzenleri için inanılmaz derecede nadir olduğunu söylüyorlar.

MIT'nin Dünya, Atmosferik ve Gezegen Bilimleri Bölümü'nden Michael Marsset, “Bu çok büyük bir sürpriz oldu. Asteroitin kırmızımsı tozunu uzaya kaybetmesine şahit olduğumuzu düşünüyoruz ve asteroitin altında yatan taze mavi katmanları görüyoruz.” dedi.

Yaklaşık 4 kilometre genişliğinde ölçüm yapan Gault, temel olarak silikat adı verilen kuru, kayalık bir malzemeden yapılmıştır. Renk değişiminin, asteroitin dengesiz hale gelmesiyle gezegenden toz birikmesinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Tipik olarak, güneş ışığı bir asteroit ısıtırken, kızılötesi radyasyon açısal momentum ile yüzeyinden kaçar ve bu asteroitin daha hızlı dönmesine neden olur. Bu olurken, nesne kararsız hale gelir ve heyelanlar uzaya toz ve moloz salarlar. Bilim adamları, asteroitin neden kuyruklu yıldız gibi davrandıklarından tam olarak emin değil. Asteroitler çoğunlukla metallerden ve kayalık malzemelerden yapılır, kuyrukluyıldızlar ise genellikle iyi bilinen kuyruklarını başlatan toz ve buz içerir.

Marsset, “Bildiğim kadarıyla, biraz kuyruklu yıldız gibi toz yayan kayalık bir cisim görüyoruz” dedi. “Muhtemelen toz emisyonundan sorumlu olan bazı mekanizmaların kuyruklu yıldızlardan ve diğer aktif ana kayış asteroitlerinden farklı olduğu anlamına gelir.” diye de ekledi.

İlk olarak 1988'de keşfedilen Gault'un bir görüntüsü Ocak ayında gökbilimciler tarafından ele geçirildi. Fotoğrafa dayanan tahminler, iki kuyruktan daha büyük olanın yaklaşık 805.000 kilometre uzunluğunu ölçtüğünü, bununla birlikte daha kısa kuyruk boyutunun dörtte biri kadar olduğunu gösteriyor. Toplamda, ikisi muhtemelen milyonlarca kilogram toz içeriyor. Gault, bu asteroit kuşağı içindeki milyonlarca nesneden biridir, ancak yalnızca 20 tanesinin aktif olduğu bilinmektedir.

Kaynak