21 Eylül 2019 Cumartesi

Bir Gezegenin Yaşanabilir Olması İçin Ne Kadar Küçük Olması Gerekir?

bir gezegenin yaşanabilir olması için ne kadar küçük olması gerekir?

Harvard Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, yaşanabilir dünyanın büyüklüğünü araştırdı, özellikle yaşanabilir en küçük gezegenin hangi boyutlarda olması gerektiğini araştırdı.

Ekip, yaşamın yıldızının yaşanabilir bölgesi içindeki bir gezegende gelişmesi için yüzeyinde en az 1 milyar yıl boyunca sıvı su bulunması gerektiği varsayımına dayanarak çalıştı. Bunun gerçekleşmesi için gezegenin atmosferi üzerinde tutulması gerekir; belli bir eşiğin altında, gezegenler bunu yapamaz. Ekip, bu alt limiti Dünya kütlesinin yüzde 2,68'ine veya Ay'ın kütlesinin iki katından biraz daha fazlasına göre hesapladı.

Baş Yazar Constantin Arnscheidt, “İnsanlar için yaşanabilir bölgenin iç ve dış kenarları düşündüğümüzde, gezegenim yıldızın (Güneş) ne kadar yakın olduğunu düşünmektedir.” dedi. “Fakat aslında, kitle de dahil olmak üzere, yaşanabilirlik açısından pek çok değişken var. Gezegen büyüklüğü açısından yaşanabilirlik için daha düşük bir sınır belirlemek, yaşanabilir ekzoplanetler ve eksozomlar için devam eden avımızda bize önemli bir kısıtlama sağlıyor.” diye de ekledi.

Bir yıldızın yaşanabilir bölgesi, yıldızın yaydığı radyasyonun bir gezegenin her üç bölgesinde de su almasına izin vermek için yeterli olduğu bölgedir. Goldilocks bölgesi olarak da bilinir, çünkü bir gezegen çok sıcak veya çok soğuk olamaz, ancak tam olarak doğru olması gerekir. Yıldız türüne bağlı olarak, bunlar Güneş Sisteminden çok daha yakın olabilir. Ancak bunun gerekli bir durum olduğunu düşünmek yeterli değildir; bu yüzden atmosferleri dikkate almak önemlidir.

Atmosferler Goldilocks serisine de sahiptir. Eğer bir atmosfer yayılabileceğinden daha fazla ısı emerse, kaçak sera etkisine neden olabilir ve tüm suyu buharlaştırabilir. Veya atmosfer, Mars gibi soğuk, kuru bir dünyaya yol açabilecek olan yıldızından yavaşça aşınmış olabilir.

Yaşanabilir zonun yakın çevresinde bulunan küçük gezegenler, kaçak sera etkisinden kaçabilir, ancak bu makalede açıklanan aralık dahilinde. Çok küçüldüklerinde artık atmosferlerini tutamazlar.

Teleskop teknolojisi bu sınır dünyalarını henüz bulamamıştır, ancak önümüzdeki yıllarda onlarca şey bulmamız ve bu hipotezin gerçekten doğru olup olmadığını kontrol etmemiz olasıdır.

Kaynak