29 Eylül 2019 Pazar

Bu Adam, Tarihin En Korkunç Ölümlerinden Birini Gördü

bu adam, tarihin en korkunç ölümlerinden birini gördü

Tarih, mide bulandırıcı derecede korkunç ölümlerle doludur. Ancak kaderin sonuna ulaşmak için tüm acımasız ve sıradışı yollardan bazıları, yeni keşfedilen bir iskelette belgelendiğinden çok daha kötü.

Milan Üniversitesi'nden gelen arkeologlar, çok acı veren bir işkence metodu sonrasında ölen bir adamın iskeletini ortaya çıkardılar.

Adam nispeten genç yaşta, 17 ile 20 yaşları arasında, 13. yüzyılda bir dönemde öldü ve İtalya'nın kuzeyindeki Milano'da bir katedralin yanına gömüldü.

İskeletinin ilk izlenimleri, bir tür kasıtlı yaralanmaya işaret eden kollarına ve bacaklarına simetrik olarak yerleştirilmiş yaralardan muzdarip olduğunu gösterdi. Tarihsel kayıtlara dayanarak, araştırmacılar adama “tekerlek”, yani “kırma tekerlek” veya “Catherine tekerleği” kullanılarak işkence gördüğünü varsaydılar.

Tekerlek işkencesinden habersiz olanlar için, ilk modern çağın başlangıcına kadar (M.S. 1500) Avrupa tarihinin çoğunda halkın idaresi için kullanılan bir işkence aletiydi. Bu cihazın nasıl kullanıldığına dair hesaplar zamana ve yere bağlı olarak değişir, ancak genellikle tekerlekler üzerinde travma geçirerek metodik parçalama ve uzuvların kırılmasını içerir.

Bazı hesaplarda, işkenceciler ağır tahta tekerleği insanların bacaklarında bırakarak, kaval kemiklerinden başlayarak ve yukarı doğru ilerleyerek işe başlar. Vücutları yeterli bir şekilde dövüldüğü zaman, kırılmış uzuvlar bir ip kullanarak sıkıca tutturulur. Yaralanmalar daha sonra (bıçaklar, kör nesneler, ateş, kırbaç veya kırmızı-sıcak kerpeten kullanılarak) hasar verilir, bundan sonra kurbantekerlek bir direğe monte edilir ve gururla bir bayrak gibi asılırdı. Ölmeye yakın kurban, bir süre, belki de günler ya da haftalar boyunca, sonunda ölene kadar ya da bir idamla asılana kadar acı çekerdi.

Şüpheli kurt adam Peter Stumpp dahil üç kişi, geç ortaçağ döneminde Köln'de bir tekerlek kullanarak işkence görüyor.

Yorucu işkence tekniği en çok, ağır suçlarla suçlananlara karşı kullanıldı, ancak bu cesedin bulunduğu kuzey İtalya'da, bu tür bir işkence genellikle veba yayıcısı olduğundan şüphelenilen kişilere yapılırdı.

Kurbana yapılan işkence yeterli değildi, iskeletinin adli analizinde, kafatasının kranial tabanında alışılmadık lineer kırılmalar olduğu da ortaya çıktı. Araştırmacılar, bu durumun büyük olasılıkla “sakarca bir dekapitasyon” sırasındaki ağır silahlardan kaynaklanan keskin bir travmanın sonucu olduğunu söyledi.

Bu iskelet dünyadaki olmasa da kesinlikle ortaçağ kuzey İtalya'da, tekerlek tarafından işkence edilen bir insanın ilk arkeolojik kanıtlarını belgelemektedir.

Kaynak