15 Eylül 2019 Pazar

Çalışma, İnsan Büyüme Hormonunun Epigenetik Yaşlanmayı Tersine Çevirebileceğini Öne Sürüyor

çalışma, insan büyüme hormonunun epigenetik yaşlanmayı tersine çevirebileceğini öne sürüyor

ABD’de ve Kanada’da bir kaç kuruma bağlı olan bir araştırma ekibi, rekombinant insan büyüme hormonunun (rhGH) insanlarda epigenetik yaşlanmayı tersine çevirebileceğini gösteren kanıtlar buldu. Yeni makalade, grup rhGH'nin timüs üzerindeki etkisi ve ne buldukları hakkında daha fazla şey öğrenmek için çabalarını açıklamaktadır.

Araştırmacılar, rhGH'nin timus üzerindeki etkisine olan ilgilerinin, 1986'da rhGH ile farelerin enjekte edilmesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren bir araştırmayı açıklayan bir raporla karşılaştıklarında başladıklarını bildirmişlerdir. Ekip üyelerinden biri olan Gregory Fany, aslında 1990'lı yıllarda fikri yeniden test etti ve bağışıklık sistemini güçlendiren timüsünü canlandırdığını ortaya koydu.

Timus, beyaz kan hücrelerini T hücrelerine dönüştüren ve bu nedenle bağışıklık tepkisinde önemli bir rol oynayan göğüste bir bezdir. Maalesef, insanlar yaşlandıkça timusta yağ birikintileri gelişmekte, insan büyüme hormonundaki azalmalar ortaya çıkmaktadır; sonuç zayıf bağışıklık tepkileridir. Bu yeni çabada araştırmacılar, insanlara rhGH verilirse, timusa ve bağışıklık sistemine ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek istediler. Bunu bulmak için çalışmalarına katılmak üzere dokuz gönüllü topladılar.

Çalışma, her bir gönüllüye DHEA büyüme hormonunu vermekten ibaretti. Ayrıca DHEA'nın hastalığı tetiklediği tespit edildiğinden diyabetin önlenmesi için iki ilaç da verildi. Gönüllüler bir yıl boyunca izlendi. Yıl sonunda, araştırmacılar dokuz gönüllünün yedisinin timüslerinde yağ kaybettiğini ve sağlıklı dokunun yerini almak için yeniden düştüğünü tespit etti. Bir heves üzerine, araştırmacılar gönüllüler üzerinde de epigenetik belirteç (metilasyon) testi yaptılar. Gönüllülerin 10'unun tersine epigenetik yaşlanma yaşadığını bildirmektedirler; ortalama olarak biyolojik olarak iki buçuk yıl daha genç büyüdüler.

Araştırmacılar, çalışmalarının çok sınırlı olduğunu ve bu nedenle, insan büyüme hormonunun yaşlanma sürecini gerçekte tersine çevirip gerileyemeyeceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak