14 Eylül 2019 Cumartesi

Çin'in İlk Klonlanmış Kedi Yavrusu Olan Garlic 2.0 İle Tanışın

çin'in ilk klonlanmış kedi yavrusu olan garlic 2.0 ile tanışın

Bejing merkezli bir hayvan klonlama şirketi olan Cue Sinogene, dünyanın ilk polis kedisi dahil olmak üzere 40'tan fazla evcil köpek klonladı. Hayvan türlerinin somatik hücre klonlama teknikleri nispeten yeni bir teknolojidir ve kedigillerin klonlarının yapılması konusunda bazı zorluklar devam etmektedir.

Veteriner Shi Zhensheng, “Kedilerin üreme ve fizyolojik özellikleri çoğu hayvanınkinden farklı. Kediler kendiliğinden yumurtlama hayvanları olmadığından, yumurtlama endükleyen az sayıdaki hayvandan biridir.” dedi. “Üreme döngüleri özel ve klonlama teknikleri zor. Operasyon hantal. Klonlanmış kedilerin bu başarılı ekimi, Çin'in klonlama alanındaki büyük adımını belirleyen, dünyadaki başarılı vakalardan biridir.” diye de ekledi.

Neredeyse bir yıl süren çabadan sonra, bilim adamları gelişmekte olan kediyi 66 gün boyunca taşıyan taşıyıcı bir kediye bir embriyo transfer edebildiler. Garlic 2.0, 21 Temmuz 2019'da doğal doğumla doğdu ve genetiği tamamen artık ölen Garlic'in somatik hücrelerinden türetildi. Bilim adamları neredeyse bir ay boyunca yeni Garlic gördüklerini ve bunun iyi durumda olduğunu ve doğal olarak yetiştirilmiş yavru kedilerden farklı davranmadıklarını söylüyorlar.

Bu prosedür 250.000 yuan (35.000 $) değerinde bir fiyat etiketiyle geldi. Ancak Yu paranın yeni bir kedi arkadaşı ya da onun bir versiyonunu geri kazanmaya değdiğini söylüyor.

İsimsiz bir hastalıktan ölen orijinal kedisini özlese de, aynı genlere sahip yeni bir kedi ona rahatlık getiriyor.

“Her sahibinin evcil hayvanlarını klonlamak için asıl niyetinin farklı olacağını düşünüyorum. Her kedi bağımsız bir bireydir ve kendi kişiliğine sahiptir ”dedi.

Hayvan klonlama kıyafetine göre, geçen yıl 22 milyondan fazla Çinli sakin, 40 milyondan fazla evcil kedi yetiştiriyordu. Bir kısmı bile kürk bebeklerinin yenilenmesi için onbinlerce dolardan kurtulmaya istekli olsalar bile, hayvan klonlama endüstrisi kısa sürede özellikle kazançlı bir sektör olabilir.

Daha geçen yıl, Çinli biyologlar, bir primat türünün ilk gerçek klonları olan iki makak maymunu başarıyla klonladılar. Güney Kore'deki bir laboratuvar da köpeğinizi 100.000 dolar karşılığında klonlayacak. Ancak eğlence burada bitmiyor; Araştırmacılar yünlü bir mamut klonlamaya çalışırken, Sibirya merkezli bilim adamları 40.000 yıllık korunmuş bir tayı klonlamaya çalışıyorlar.

Evcil hayvanların klonlanması, Sinogene'ye göre popülasyonları ve kaldırım hastalıklarını artırmak ve verimli bir şekilde yönetmek için nesli tükenmekte olan hayvanları klonlamak gibi başka uygulamalara da sahip olabilir. Şirket yakın zamanda at hayvanlarını klonlamayı ve yakınlardaki güvercinlere kalkışmayı planlıyor.

Kaynak