27 Eylül 2019 Cuma

Diş Ağrısı İçin Verilen İlaç Kanı Maviye Dönüştürdü

diş ağrısı için verilen ilaç kanı maviye dönüştürdü

25 yaşında bir kadın hastalandıktan sonra acil servise gönderildi ve cildi soluk mavi bir tondaydı. Doktorlar, kanının da lacivertin koyu bir tonuna dönüştüğü görünce şaşırmışlardı. Vaka üzerinde çalışan doktorlar, tuhaf renklenmenin diş ağrısını tedavi etmek için kullanılan ilacın sonucu olduğunu açıklıyor.

Önceki gece yatmadan kısa bir süre önce, kadın benzokain (ilaç), lokal anestezik veya uyuşturma ilacı içeren bir diş ağrısı için “büyük miktarda” topikal ağrı kesici kullandı. Zayıf, yorgun, nefes darlığı hissi ve ten rengi değişikliği ile uyandı.

Doktorlar, dakikada 22 nefes (nispeten normal bir seviye) solunum hızına ve çarpıcı şekilde düşük bir oksijen satürasyon yüzdesine sahip olduğunu belirtti. Normal sağlıklı bir oksijen satürasyon seviyesinin yüzde 97 ile 100 arasında olmasını beklemelisiniz. Ek oksijen verildi, ancak bu sorunu çözemedi ve oksijen satürasyonu yüzde 67'ye düştü.

Sonunda anormal miktarda methemoglobin üretildiği bir durum olan edinilmiş methemoglobinemi teşhisi kondu. Methemoglobin, bir insanın hemoglobindeki demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan protein, vücuda oksijen taşıyan ve dağıtan form değiştirdiğinde oluşur. Değiştirilmiş protein oksijene bağlanamaz, bu da dokulara oksijen taşıyamayacağı anlamına gelir.

Yaygın inanışın aksine, oksijensiz kan damarlarınızdaki renk gibi parlak mavi değildir. Oksijen yüklü kanın, oksijen yüklü hemoglobin varlığından dolayı daha parlak bir kırmızı renk olduğu doğrudur. Hemoglobin oksijeni serbest bıraktığında şekli değişir ve protein daha koyu görünür ve deoksijenlenmiş kanın koyu kırmızıya dönmesine neden olur. Bu durumda hastanın kanı o kadar oksijensiz hale geldi ki, çok koyu mavi ile neredeyse siyah gözüküyordu.

Acı öldürücü ilacın neden kadının methemoglobinemi geliştirmesine neden olduğu tam olarak bilinmese de, reaksiyon duyulmamış değildir.

Neyse ki, kadın acil serviste tedavi edildi. İntravenöz tedavi ile methemoglobinemi tedavi edildi ve derhal solumasında kayda değer bir düzelme ve cilt renginde bir azalma yaşadı.

Kaynak