6 Eylül 2019 Cuma

Dövme Yaptırmanın Vücudunuz Üzerinde Garip Bir Etkisi Olabilir

dövme yaptırmanın vücudunuz üzerinde garip bir etkisi olabilir

Fazla dövmeli bir kişinin lenf düğümlerine bakarsanız, çok garip bir şey fark edeceksiniz: mikroskobik bir metal serpme.

Dövme işleminin bir süredir, metal nanoparçacıkların vücuda sokulmasıyla sonuçlandığı bilinmektedir, burada bağışıklık sistemi tarafından, koltuk altı, kasık da dahil olmak üzere vücutta bulunan bir lenf düğümünde yakalanıncaya kadar pompalanırlar. Kirlenmenin mürekkeplerden kaynaklandığı daha önce varsayılmıştı, ancak yeni bir çalışma bunun böyle olmadığını göstermiştir.

Bilim adamları, dövmeli kişilerin lenf düğümlerinde bulunan nikel ve krom izlerinin aslında dövme tabancasının iğnesinden kaynaklandığını keşfettiler.

Çalışmanın yazarlarından Hiram Castillo, “Bu konu sadece salonun temizliği, ekipmanın sterilizasyonu ve hatta pigmentler hakkında değildir. Şimdi iğne aşınmasının vücudunuzda da bir etkisi olduğunu görüyoruz.” dedi.

Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü'nün araştırmacıları tarafından yönetilen ekip, ölen dövmeli ve dövmesiz insanların dokusunu inceleyerek araştırmalarına başladı. Mürekkeplenmiş kohortun lenf düğümü dokularında, 50 nanometre ile 2 mikrometre arasında değişen demir, krom ve nikel parçacıkları buldular. Bu önemsiz görünebilir, ancak nanopartiküller daha yüksek bir yüzey / hacim oranına sahip olduklarından daha yüksek toksik element salınımına yol açtıklarından, büyük parçacıklardan potansiyel olarak daha tehlikelidir.

Sürprizlerine göre, bu metaller dövme mürekkeplerinde yaygın olarak bulunmuyordu, bu yüzden kaynağa başka bir yer aramaya başladılar.

“Bu tür metal parçacıkları bulamadan yaklaşık 50 mürekkep örneğini test ettik ve numune hazırlama sırasında numuneleri kirletmediğimizden emin olduk. Daha sonra iğneyi test etmeyi düşündük ve her şeyi gördük.” diye ekledi Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü'nde yazar ve bilim adamı Ines Schreiver.

Daha derin bir analiz, yeşil, mavi ve kırmızı dövme mürekkeplerinin, iğnede yıpranabilen, titanyum dioksit adı verilen beyaz bir pigment içerdiğini gösterdi. Ancak siyah mürekkep bu pigmenti içermez ve iğne daha az aşınır.

Bu keşif, dövmelerin neden bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini açıklamaya yardımcı olabilir. Nanoparçacıklarla yüklü bir lenf düğümüne sahip olmanın sağlık açısından etkileri şu an için belirsizliğini koruyor. Şu anda, dövmelerin herhangi bir sağlık sorunuyla ilişkili olduğunu gösteren kanıtlar çok azdır, ancak araştırmacılar herhangi bir sonuca varmadan önce bu konuyu biraz daha araştırmayı ummaktadır.

Schreiver, “Maalesef, bugün, insan sağlığı ve dövme iğnesi aşınmasından kaynaklanan olası alerji gelişimini tam olarak belirleyemiyoruz” dedi. “Bunlar, ancak uzun yıllar boyunca binlerce insanın sağlığını izleyen uzun süreli epidemiyolojik çalışmalarda değerlendirilebilecek uzun vadeli etkilerdir." diye de ekledi.

Kaynak