24 Eylül 2019 Salı

Dünyanın En Eski Kuş Türlerinden Biri Yeni Zelanda'da Keşfedildi

dünyanın en eski kuş türlerinden biri yeni zelanda'da keşfedildi

Dünyanın en eski kuş türlerinden biri olan ve şimdiye kadarki en büyük uçan kuşların atası olan fosiller, ünlü bir Yeni Zelanda fosil bölgesinde keşfedildi.

Geçen yıl iskeleti ilk keşfeden amatör paleontologun karısı olan Ruth'un adını alan Protodontopteryx ruthae, son yıllarda çok sayıda fosil sağlayan bir deniz yatağı bölgesi olan Waipara'da bulunan 62 milyon yıllık bir fosildir.

Pelagornithidaeların ailesindeki bir kuş türü olan Protodontopteryx, geçmişte gökyüzünde uçan en büyük kuşlardan biridir. 5 metre uzunluğundaki kanat açıkları, uzun okyanus mesafelerinde uçmalarına izin verirken, iğneye benzer, dişlerle kaplı gagaları yumuşak gövdeli kalamar gibi avları avlanmak için astarlanmıştır. Ancak yeni keşfedilen Protodontopteryx'in boyutu daha küçüktü, yalnızca kısa mesafeleri kapsayabiliyordu ve balıkları avlanmak için geniş dişler açılmıştı.

Çalışmada yazar Paul Scofield, “Bu kuş göreceli olarak küçükken, keşfinin etkisi bu aileyi anlamada çok önemli. Bu iskeleti bulana kadar, gerçekten eski pelagornithidaeların hepsi Kuzey Yarımküre'de bulundu, bu yüzden herkes orada geliştiğini düşündü.” dedi.

“Yeni Zelanda, ' Protodontoperyx ' gökyüzündeyken çok farklı bir yerdi. Tropikal bir iklime sahipti; deniz sıcaklığı yaklaşık 25 dereceydi, bu nedenle mercanlar ve dev kaplumbağalar vardı” diye de ekledi.

“İnanılmaz ve beklenmedik” bir keşif olarak adlandırılan Protodontoperyx, bugüne kadar keşfedilen en eksiksiz “sahte” kuş örneklerinden birini temsil ediyor. Beklenmedik iskelet özellikleri, paleontologların bu “gizemli” kuşların nasıl ortaya çıktığını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Yeni başlayanlar için, şimdiye kadar Kuzey Yarımküre'de “sahte dişli” kuşların geliştiğine inanılıyordu, ancak Yeni Zelanda'daki varlıklarının keşfi aksini gösteriyor. Protodontopteryx, bu familyadaki diğer türler gibi uçmadığından araştırmacılar, “bu kuşlar çok özel kanatlar haline gelmeden önce evrimleşmişler” diye adlandırıyorlar.

Son pelagornithidae türü, insanlar yaklaşık 2,5 milyon yıl önce evrim geçirmeden hemen önce öldü.

Kaynak