22 Eylül 2019 Pazar

Gökbilimciler, Genç Bir Yıldızın Etrafında Nadir Bir Molekül Keşfetti

gökbilimciler, genç bir yıldızın etrafında nadir bir molekül keşfetti

En gelişmiş radyo teleskoplarından birini kullanan gökbilimciler, genç bir yıldızın etrafındaki toz ve gaz diskinde nadir bir molekül keşfettiler.

HD 163296 adlı yıldız, Dünya'dan 330 ışık yılı uzaklıkta ve son altı milyon yıl boyunca oluşmuştur.

Protoplaner disk denilen bir toz ve gaz diski ile çevrilidir. Bu disklerin içinde genç gezegenlerin doğması var. Şili'deki Atacama Çölü'nde bir radyo teleskopu kullanan araştırmacılar, izotopolog (13C17O) olarak bilinen, nadir görülen bir karbon monoksit formunun varlığını gösteren son derece soluk bir sinyal tespit edebildiler.

Tespit, diskteki gaz kütlesini her zamankinden daha doğru bir şekilde ölçmek için Leeds Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir bilim insanının işbirliğine olanak sağlamıştır. Sonuçlar, diskin daha önce düşünülenden çok daha ağır (veya daha fazla 'büyük') olduğunu göstermektedir.

Leeds'ten Doktor Alice Booth, “Yeni gözlemlerimiz, önceki gözlemlerin ölçebildiğinden diskte iki ila altı kat daha fazla kütle gizleme olduğunu gösterdi.” dedi.

“Bu, disklerdeki gezegen sistemlerinin doğuşu açısından önemli bir bulgu; daha fazla gaz içeriyorlarsa, daha büyük gezegenler oluşturmak için daha fazla yapı malzemesine sahipler.” diye de ekledi.

Araştırmaya katılan Leeds'te bir araştırmacı olan Dr. John Ilee, şunları ekledi: “Disk-eksoplanet kütle uyuşmazlığı, gezegenlerin nasıl ve ne zaman oluştuğuyla ilgili ciddi sorular doğuruyor. Bununla birlikte, diğer diskler HD 163296 ile aynı miktarda kütle saklıyorsa, o zaman şu ana kadar kütlelerini küçümsemiş olabiliriz.” dedi.

“Karbon monoksit gibi moleküller tarafından ne kadar ışığın verildiğine bakarak disk kütlelerini ölçebiliriz. Diskler yeterince yoğunsa, o zaman daha yaygın karbon monoksit formları tarafından verilen ışığı engelleyebilirler.” diye de ekledi.

Araştırmacılar, Atacama Çölü'nde yüksek olan, dünyanın en gelişmiş radyo teleskoplarından birini (Atacama Büyük Milimetre (ALMA)) kullandı.

ALMA, çıplak gözle görünmeyen ışığı gözlemleyerek astronomların 'soğuk evren' olarak bilinen şeyi görmesini sağlar.

Booth şunları söyledi: “Çalışmalarımız, ALMA'nın Evreni anlama konusundaki katkısına büyük katkı sağlıyor. Yeni gezegenlerin oluşumuna yol açan fiziğin daha doğru bir resmini oluşturmaya yardımcı oluyor.” dedi.

Araştırmacılar çalışmalarında bir sonraki adımı çoktan planlıyorlar.

Booth, “ALMA'nın bu nadir CO formunu diğer birçok diskte gözlemlememize izin vereceğinden şüpheleniyoruz. Bunu yaparak, kütlelerini daha doğru bir şekilde ölçebilir ve bilim adamlarının sistematik olarak ne kadar madde içerdiklerini hafife aldıklarını belirleyebiliriz.” diye de ekledi.

Kaynak