10 Eylül 2019 Salı

Hindistan, Ay'ın Topraklarıyla Temasını Kaybetti

hindistan, ay'ın topraklarıyla temasını kaybetti

Şimdiye kadar sadece üç ülke başarıyla Ay'a çıktı: Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin. İsrail’in Beresheet sahibi, nisan ayında geri dönmeye çalıştı, ancak sonuçta başarısız oldu ve Ay’ın yüzeyinde binlerce küçük Tardigrada (Su ayıları) kaldı. Bu haftasonu, Güney Kutbu'nu keşfetmek için bir ay inişini denemek Hindistan'ın sırasıydı ve durum hala gelişirken, pek de iyi görünmüyor.

Hindistan, Vikram topraklarının ayın yörüngesi Chandrayaan-2 tarafından tespit edildiğini onayladı. Toprak sahibi, doğal uydumuzun yüzeyinde bozulmamış bir yere değdi, ancak sert bir iniş gibiydi. Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü'ne ( ISRO ) göre, son inişin son anlarında olanların olası bir sonucu olarak Vikram'ın devrilmiş olduğu görülüyor. 12 dereceye kadar olan eğimlerde güvenli bir şekilde inmek için tasarlandı, ancak bu sınırın ihlal edilmiş olup olmadığı şu anda belirsiz.

ISRO müdürü Dr. K. Sivan, Vikram'ın 6 Eylül Cuma günü Ay'ın yüzeyinden yaklaşık 2,1 kilometre uzaktayken iletişim kurmayı bıraktığını duyurdu.

Sivan, "Vikram toprak iniş planlandığı gibi oldu ve 2,1 kilometre yüksekliğe kadar normal performans gözlemlendi" dedi. "Daha sonra, karadan istasyona yer istasyonuna olan iletişim kesildi. Veriler analiz ediliyor." diye de ekledi.

Sivan , 8 Eylül Cumartesi günü Hindistan Times gazetesine verdiği demeçte, heyetin 14 gün boyunca toprakla iletişim kurmaya çalışacağını söyledi.

"Orbiter on-board kamera tarafından gönderilen görüntülere göre planlanan (dokunmatik) siteye çok yakın bir iniş vardı. Lander, tek parça halinde, parçalar halinde değil. Bir ISRO sözcüsü, “İletişimin toprakla yeniden kurulup kurulmayacağını görmek için her türlü çabayı gösteriyoruz.” dedi.

Ekip, arazi sahibiyle tekrar temas kurma şansı konusunda iyimser görünüyor, ancak umut, iniş sırasında hiçbir şeyin kırılmadığı varsayımına dayanıyor. Güneş panellerinden ve bataryalarından da yeterince güç alması bekleniyor. Önemli bir sorun, antenin artık yer istasyonuna veya yörüngeye işaret etmemesidir.

Toprak sahibinin adı, Vikram, Valor anlamına gelir. Adına, yaygın olarak Hindistan Uzay programının kurucusu olarak kabul edilen Vikram Sarabhai'nin adı verilmiştir. Bütün bir ay boyunca (14 güne eşdeğer) çalışacak ve onun bilge anlamına gelen gezici Pragyan'ı serbest bırakması bekleniyordu. Arazi, sismik aktivite, sıcaklık ve Ay'ın yüzeyinde oluşan plazmayı incelemek için bir takım aletlere sahiptir.

Kara ve gezici ikilisi, Ay'ın Güney Kutbu bölgesini keşfetmeyi amaçlayan ilk Chandrayaan-2 misyonunun sadece bir parçası. Uzay aracı geçen Temmuz 22'de başlatıldı. Ay yüzeyini haritalandırmanın yanı sıra suyun varlığına ilişkin kimyasal kompozisyonunu araştırmayı sürdürecek.

Kaynak