28 Eylül 2019 Cumartesi

Karaciğeriniz Alkol İçmeseniz Bile Alkolden Zarar Görebilir

karaciğeriniz alkol içmeseniz bile alkolden zarar görebilir

Karaciğer hasarı aşırı alkol tüketiminin bilinen sonuçlarından biridir. Bazı bağırsak bakterileri alkol üretir ve size, içmenin geçici zevklerini vermeden, biraz adaletsiz görünse de karaciğerinize zarar verebilir.

Dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık dörtte biri, aşırı içmeden kaynaklanan, karaciğer işlevini engelleyen, yağsız karaciğer yağlanmasından (NAFLD) muzdariptir.

Çin'in Başkent Pediatri Enstitüsü'nden Jing Yuan, NAFLD'si şiddetli olan bir hastayı inceledi ve her seferinde oto-bira sendromu (ABS) olarak bilinen, şeker bakımından zengin yiyecekler yediğini gördü. ABS normalde maya enfeksiyonları ile ilişkilidir, ancak bu hasta bir tanesine sahip değildi; ikisi de testlerde olumsuz olarak ortaya çıkıyor ve maya karşıtı ilaçlara cevap vermiyor.

Yuan hastaya yoğunlaştı ve alkolün bağırsak bakterilerinden geldiğini buldu. Yuan, "Bakterilerin çok fazla alkol üretmesine şaşırdık." dedi. “Vücut aşırı yüklendiğinde ve bu bakterilerin ürettiği alkolü kıramadığında, içmeseniz bile yağlı karaciğer hastalığı gelişebilir.” diye de ekledi. Yazarlar, bu durumdaki kişilerin dışkılarını, sorumlu özel bakterileri tanımlamak ve belirli Klebsiella pnömoni suşları üzerine koymak için incelediler.

Hemen hemen herkesin sindirim sisteminde K. pnömonisi olmasına rağmen, çoğu sadece küçük miktarlarda alkol üretir. NAFLD'li insanlarda bulunan Yuan suşları, tek bir kadeh şarabı bir gece şişesine dönüştürmeye eşdeğer, daha yaygın çeşitlerden dört ile altı kat daha fazla alkol üretmektedir.

Yuan, NAFLD'den muzdarip bir Çinli insan örneğinin yüzde 60'ının bariz zehirlenme belirtileri üretecek kadar nadir olmasına rağmen kayda değer miktarda alkol üreten bağırsak bakterilerine sahip olduğunu buldu. Başka bir deyişle, yedi kişiden birinin bağırsakları, sağlıklarına zarar vermek için yeterince alkol üretmektedir.

Yuan yaptığı araştırmalarda yüksek fermentasyonlu K. pneumonia suşları ile beslenen farelerin bir ay içinde karaciğerlerinde yağ biriktiğini gördü. Bir ay daha geçtikten sonra, karaciğerler yaralandı, bu da uzun vadeli hasar olduğunu gösteriyor.

Yuan, "NAFLD heterojen bir hastalıktır ve birçok nedeni olabilir." dedi . “Çalışmamız K. pnömoninin bunlardan biri olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bu bakteriler, başka seçeneğiniz olmadığı sürece karaciğerinize de alkol gibi zarar veriyor.” diye de ekledi. Fermantasyon suşlarının neden bazılarını etkilediğini ve diğerlerini etkilemediğini belirleme çalışmaları devam etmektedir.

Kaynak