18 Eylül 2019 Çarşamba

Potansiyel Olarak Uygun Bir Eksoplanet Atmosferinde İlk Kez Su Tespit Edildi

potansiyel olarak uygun bir eksoplanet atmosferinde ilk kez su tespit edildi

University College London'dan gökbilimcilerden oluşan bir ekip, yakındaki bir eksoplanet atmosferinde su moleküllerini, gezegenimizin iki katı ve kütlesinin sekiz katı olan süper bir Dünya keşfetti. Bu nesne, ev sahibi yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunur ve bu, yaşamı potansiyel olarak barındırabilecek bir dünyada suyun ilk tespitini yapar.

Gezegen K2-18b olarak bilinir ve 110 ışıkyılı uzaklıkta yer alır. Her 33 günde bir kırmızı cüce yıldızını yörüngeye getirir ve yıldıza daha yakın olan ve yaşamı desteklemeyecek kadar sıcak olan ikinci bir süper Dünya'ya eşlik eden bir gezegene sahiptir. Ekip, K2-18b'nin atmosferini inceledi ve net bir su imzası tespit etti.

Baş Yazar Dr. Angelos Tsiaras, “Dünya dışındaki potansiyel yaşanabilir dünyada su bulma inanılmaz heyecan verici.” dedi. “K2-18b, önemli derecede daha ağır olduğu ve farklı bir atmosferik kompozisyona sahip olduğu için "Dünya 2.0" değildir. Ancak, temel soruyu cevaplamaya bizi daha da yakınlaştırıyor: Dünya eşsiz mi?” diye de ekledi.

Ekip gezegenin atmosferi için birkaç model test etti; su içeriği yüzde 50 ile yüzde 0,01 arasında değişiyordu. Başvuru için, Dünya'nın değerleri yüzde 0.01 ila 4 arasındadır. Bu modellerin bazıları bulutlara sahipti ve bazıları yoktu, ama gerçekçi bir şekilde, atmosfer su emisyonlarının görünür olması için yeterince şeffaf olduğu için aşırı derecede bulutlu değil.

Bu süper Dünya'nın doğası hakkında da bir soru var. Gezegeni doğrudan görüntüleyecek teknolojiye sahip değiliz, böylece gezegenin nasıl olduğunu söyleyemeyiz. Mars yoğunluğuna sahip olduğu düşünüldüğünde, büyük olasılıkla sağlam bir yüzeye sahiptir. Ancak, atmosferinde su olduğu için, bu yüzeyinde su olduğu anlamına gelmez. Ekip, K2-18b'yi gerçekten anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu itiraf ediyor.

Angelos Tsiaras, “Gelecek birkaç on yıl içinde bulunması beklenen pek çok süper Dünya'nın olmasıyla birlikte, bunun potansiyel olarak yaşanabilir gezegenlerin ilk keşfi olması muhtemeldir. Bu sadece K2-18b gibi süper Dünyalar galaksimizdeki en yaygın gezegenler olduğu için değil, aynı zamanda Güneş'inkinden küçük yıldızlar olan kırmızı cüceler için en yaygın yıldızlardır.” dedi.

Gezegen ilk önce NASA'nın Kepler teleskopunu kullanarak K2 görevi sırasında keşfedildi. Takip çalışmaları yavaşça doğasını ortaya çıkardı, ancak ortaya çıkarmak için çok şey kaldı. Bu ekip Hubble Uzay Teleskobu tarafından toplanan verileri gezegenin sekiz geçişinde yıldızının diski boyunca kullandı. Veriler, düşük kütleli gezegenler üzerindeki daha geniş spektroskopik bir araştırmanın parçasıdır. Verilerin Baş Araştırmacısı, Université de Montréal'deki Profesör Yardımcısı Björn Benneke ve ekibi bulgularının ön baskısını yayınladı ve suyun gerçekten K2-18 b atmosferinde bulunduğunu gösterdi. Ve muhtemelen gezegenin yüzeyine yağabilir.

Kaynak