19 Eylül 2019 Perşembe

Samanyolu Merkezinde Keşfedilen Büyük Radyo Kabarcıkları

samanyolu merkezinde keşfedilen büyük radyo kabarcıkları

Yay A *, Samanyolu'nun ortasındaki süper kütleli kara deliktir. Diğer galaksilerdeki birçok süper kütleli kara delikle karşılaştırıldığında, oldukça sessizdir, ancak bu her zaman böyle değildi. Uluslararası bir araştırmacı işbirliği, son birkaç milyon yılda yoğun bir faaliyet olduğuna dair kanıt buldu.

Bilim adamları MeerKAT teleskobunu, yüzlerce ışıkyılı gökada çekirdeğinin üstünde ve altında toplayan iki balon benzeri yapıyı tespit etmek için kullandılar. İki balonun ilgisi olmayacak kadar benzer ve ekip sadece bazı güçlü süreçlerle açıklanabilecek bir enerji imzası buldu.

Oxford Üniversitesi'nden Baş Yazar Ian Heywood, “Çok aktif santral kara deliklerle diğer galaksilere göre galaksimizin merkezi sakin.” dedi. “Öyle olsa bile, Samanyolu'nun merkezi kara deliği, zaman zaman karakteristik olarak aktif hale gelebiliyor ve periyodik olarak büyük miktarda toz ve gaz yığınını yok ederken alevleniyor. Böyle bir beslenme çılgınlığının, daha önce görülmeyen bu özelliği şişiren güçlü patlamaları tetiklemesi olası.” diye de ekledi.

Ekip, senkrotron radyasyonu ile bağlantılı bir radyo emisyonu olan 23 santimetre boyutundaki dalga boylarına baktı. Elektronlar, güçlü manyetik alanlar içinde ışığın hızına yaklaştığında, sarmal yörüngeye girerler ve radyo dalgaları yayarlar.

Samanyolu galaksisinin merkezi kısımlarının bir radyo görüntüsü. MeerKAT tarafından keşfedilen radyo kabarcıkları, galaksinin düzleminin üzerinde ve altında dikey olarak uzanır. Birçok mıknatıslanmış filamentin, baloncuklara paralel aktığı görülebilir.

Keşif ayrıca Samanyolu'nun merkezinde görülen radyo filamentlerine de yeni ışık tutuyor. Bunlar gökadamızda ve başka hiçbir yerde görülmeyen dar yapılar. Bunların çoğu tamamen kabarcıkların hacminde bulunur ve kabarcıkların yarattığı her olayın filamentlerdeki elektronları hızlandırması çok muhtemeldir.

Cape Town'daki Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi'nden yazar Fernando Camilo, “Bu muazzam kabarcıklar, galaksinin merkezinden son derece parlak radyo emisyonlarının parlamasıyla gizlendi” dedi. “Arka plan gürültüsünden gelen baloncukları çıkarmak, MeerKAT'in benzersiz özellikleri ve ideal konumu ile mümkün kılan teknik bir zorunluluktu. Bu keşif ile Samanyolu’nun sonunda merkezi kara delik tarafından yönetilen galaksi ölçeğinde madde ve enerji çıkışlarının yeni bir tezahürüne tanık oluyoruz.” diye de ekledi.

Uçtan uca, kabarcıklar yaklaşık 1.400 ışıkyılı uzanır. Bu kabarcıklar etkileyici olsa da, Samanyolu etrafında mevcut olan tek baloncuklar değildir. Fermi denilen baloncuklar, A yayındaki malzemenin güçlü bir şekilde patlamasıyla oluşturulan 25.000 ışıkyılı boyunca uzar. Bu yeni baloncuklar aynı olayın daha az enerjik bir versiyonu tarafından yaratılmış olabilir.

Kaynak