23 Eylül 2019 Pazartesi

Topraktaki Mikroplastikler Solucanlar Üzerine Zarar Verici Etki Yapıyor

topraktaki mikroplastikler solucanlar üzerine zarar verici etki yapıyor

Yeni araştırmalar, toprakta bulunan mikroplastiklerin varlığının toprak solucanlarının büyümesini engelleyebileceğini ve hatta kilo vermelerine neden olabileceğini göstermiştir. Solucanların dünyanın daha geniş ekosistemlerine verdiği büyük önem göz önüne alındığında, bu çok kötü bir haber.

İngiltere'deki Anglia Ruskin Üniversitesi (ARU) liderliğindeki bilim adamları, farklı türdeki mikroplastiklerin laboratuvarda yaşayan pembe uçlu solucanlar üzerindeki etkilerini incelediler. Toprak içeren ve mikroplastik içermeyen bir kontrol tankı ile birlikte, biyobozunur polilaktik asit (PLA), mikroplastik giysi lifleri ve plastik şişelerin ve taşıyıcıların üretiminde kullanılan bir malzeme olan yüksek yoğunluklu polietilen içeren bir dizi özdeş tanklar kurdular.

Sadece 30 gün içinde, mikroplastik içeren tanktaki kurtlar ağırlıklarının ortalama yüzde 3,1'ini kaybetti, kontrol koşullarında yaşayan solucanlar ise ağırlıklarını yüzde 5,1 oranında artırdı.

Mikroplastiklerle takılmanın solucanların vücut ağırlığı üzerinde belirgin bir etkisi olduğu görülmekle birlikte, bu etkinin nasıl veya neden ortaya çıktığı tam olarak anlaşılmamıştır.

ARU Biyoloji'de öğretim görevlisi olan baş yazarı Dr. Bas Boots, "Bazı mikroplastikler mevcut olduğunda ve toprakta ağırlıkta önemli ölçüde büyüyünce, toprak solucanları ağırlık kaybetti, ancak bu ağırlık kaybının özel nedenlerinin çözülmesi gerekiyor." dedi.

"Mikroplastiklere tepki mekanizmalarının yer solucanlarında, daha önce çalışılan sudaki solucan kurtlarınınkiyle karşılaştırılabilir olabilir. Bu etkiler, sindirim sisteminin tıkanmasını ve tahrişini içerir, besinlerin emilimini sınırlandırır ve büyümeyi azaltır." diye de ekledi.

Daha önce değinildiği gibi, mütevazı toprak solucanı, sağlıklı toprağın korunmasında temel bir rol oynayan önemli bir "ekosistem mühendisi" dir . Solucanlar bakteri ve mantarlarla birlikte, diğerlerinin kullanması için ölü yaşam formlarında tutulan fosfor ve azot gibi besinlerin kilidini açmaya yardımcı olan organik materyali ayrıştırır. Bunların ayrışması aynı zamanda toprak yapısını değiştirmeye yardımcı olur ve daha fazla havalandırma ve bitki büyümesi için çok önemli olan su sızmasına izin verir.

Toprak solucanlarının kilo vermesinin bu süreçleri nasıl etkileyebileceği henüz bilinmemektedir, ancak temel taşı rolü göz önüne alındığında, besin zincirinde ve ekosistemde etkileyici etkileri olabilir.

Kaynak