5 Eylül 2019 Perşembe

Yeni Bir Robot, Beyindeki Dar Kan Damarları İçinde İlerliyebiliyor

yeni bir robot, beyindeki dar kan damarları üzerinde ilerliyebiliyor

Vücudun en dar arterlerinden bazılarını manevra yapabilen yılan gibi manyetik olarak kontrol edilen bir robot, bir gün felç ve anevrizmalarla ilişkili ölümlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Manyetik bir iç kısım ve "büyüyen" sürtünmeyi azaltan bir hidrojel ile, iplik benzeri robot, vücutta ve beynindeki vasküler yapılar gibi "karmaşık ve kısıtlı" ortamlarda sorunsuzca kayabilir. Şu anda kullanılan endovasküler teknolojilerle eşleştirilmiş zaman, doktorlar çabuk anevrizma ve felç meydana gelen beyinde zor ulaşılabilecek tıkanıklıkları ve lezyonları tedavi etmek için izin verebilir.

MIT'te Doçent olan Xuanhe Zhao, “İnme, tehlikeli sıralarda ölüm nedeni ve engellilik nedenidir. Akut inme ilk 90 saate kadar tedavi edilebilir ve hasta sağkalım oranları önemli ölçüde artabilir” dedi. “Kan damarı tıkanmasını tersine çevirecek bir cihaz tasarlayabilirsek, kalıcı beyin hasarını önleyebiliriz. Bu bizim umudumuz.” diye de ekledi.

Beyindeki kan pıhtılarını temizlemek için, cerrahlar ince bir telde vücuttaki ana arterden, genellikle bacak veya kasıktan geçerken, radyasyon yayan bir flüroskop, teli beyine yönlendirmeye yardımcı olmak için fotoğraflar ve X ışınları çeker. Daha sonra bir kateter ya pıhtı düşürücü ilaçlar verir ya da bir cihaz pıhtıyı alır. Ancak bu işlem zaman içerisinde radyasyona maruz kalan özel eğitimli doktorlar gerektiriyor.

Seul Ulusal Üniversitesi Makine Mühendisliği Profesörü Kyujin Cho, “Cerrahinin zorluklarından biri, beyindeki, çok küçük bir çapa sahip, ticari kateterlerin ulaşamadığı karmaşık kan damarlarında gezinmek olabilir.” dedi. “Bu araştırma, bu zorluğun üstesinden gelme ve beyinde açık cerrahi olmadan cerrahi prosedürleri mümkün kılma potansiyeli olduğunu göstermiştir.” diye de ekledi.


Robotik ipliğin girdiği yer, su tutma hidrojellerini sürünmek için mıknatıs kullanan 3 boyutlu basılı malzemeleri çevreleyen araştırmalar üzerine inşa edilmiştir. Hidrojel kaplama ipliği pürüzsüz tutar ve sürtünmeyi 10 kattan daha fazla azaltırken, ikinci katmandaki manyetikler oda dışındaki bir cerrahın insan vücudu boyunca diş açmasını işlemesine ve manevra yapmasına olanak sağlayarak floroskoplardan kaynaklanan radyasyona maruz kalmayı azaltır. Çekirdeği, sıkı damarlardan esnek sarım sağlamak için doğal şekline geri dönebilen ancak bükülmeyen nikel-titanyum alaşımından veya nitinolden yapılmıştır.

Yazarlar, “Kompakt, kendi kendine yeten hareketleri ve sezgisel manipülasyonları göz önüne alındığında, ferromanyetik yumuşak süreklilik robotlarımız, önceden erişilemeyen lezyonlar için minimal invaziv robotik cerrahi için yollar açabilir, böylece sağlık alanındaki zorlukları ve karşılanmayan ihtiyaçları ele alır.” dedi.

Araştırmacılar teknolojiyi, gerçekçi pıhtı,anevrizmalar ve kan benzeri bir sıvı ile tamamlanan, beynin kan damarlarının yaşam boyu silikon kopyası üzerinde test etti. Ümit vaat ediyor olsa da, denemeler bir insan gözüyle yapıldı, insan vücuduna girerken olduğu kadar zor şartlar altında değil. Ek olarak, manyetik direksiyon ameliyathanede kullanılanları taklit edecek şekilde değil, tek bir sabit mıknatısın konumunu ayarlayarak yapıldı.

Ne olursa olsun, yazarlar çalışmalarının yakın gelecekte daha etkili ve basit bir tedavi için kullanabileceklerini söylüyorlar.

Kaynak