14 Eylül 2019 Cumartesi

Yeni Çalışma, İnsanların Yaşlandıkça Neden Kilo Aldıklarını Gösteriyor

yeni çalışma, insanların yaşlandıkça neden kilo aldıklarını gösteriyor

Birçok kişi, yaşlandıkça kilosunu kontrol altında tutmak için mücadele eder. Şimdi, İsveç'teki Karolinska Institutet'te yapılan yeni bir araştırma, bunun nedenini ortaya çıkardı: Yağ dokusundaki yağ kaybı, eskisinden daha az yemek yememize veya egzersiz yapmamıza rağmen, kilo almayı kolaylaştırıyor.

Bilim adamları ortalama olarak 13 yıl boyunca 54 kadın ve erkekte bulunan yağ hücrelerini incelediler. Bu süre zarfında, tüm denekler kilo alıp almadıklarına bakılmaksızın, yağ dokularındaki lipit cildinde, yağ hücrelerinde lipit (veya yağ) çıkarılma ve depolanma oranı olarak tanımlanan düşüşler göstermiştir. Daha az kalori yiyerek bunu telafi etmeyenler, İsveç'teki Uppsala Üniversitesi ve Fransa'daki Lyon Üniversitesi'ndeki araştırmacılarla işbirliği içinde yapılan çalışmaya göre ortalama yüzde 20 oranında kilo aldı.

Araştırmacılar ayrıca, bariatrik cerrahi geçiren 41 kadında lipit devir hızını ve lipit devir hızının, ameliyattan dört ile yedi yıl sonra ağırlıkları uzak tutma yeteneklerini nasıl etkilediklerini inceledi. Sonuç, sadece ameliyattan önce düşük bir orana sahip olanların lipid cirolarını arttırmayı ve kilo kaybını sürdürmeyi başardığını gösterdi. Araştırmacılar, bu insanların lipid cirolarını artırmak için zaten yüksek düzeyde bir ameliyat öncesi olanlara göre daha fazla alana sahip olabileceğine inanıyorlar.

Karolinka Enstitüsü'ndeki Huddinge Tıp Bölümünden Profesör Peter Arner, "Sonuçlar, ilk kez yağ dokumuzdaki işlemlerin, yaşlanma sırasında vücut ağırlığındaki değişiklikleri diğer faktörlerden bağımsız bir şekilde düzenlediğini gösteriyor" dedi. “Bu, obeziteyi tedavi etmek için yeni yollar açabilir.” diye de ekledi.

Önceki çalışmalar, yağ dokusunda lipid cirosunu hızlandırmanın bir yolunun daha fazla egzersiz yapmak olduğunu göstermiştir. Bu yeni araştırma, bu görüşü desteklemekte ve ayrıca kilo verme ameliyatının uzun vadeli sonuçlarının, artan fiziksel aktivite ile birleştirildiğinde iyileşebileceğini göstermektedir.

Karolinska Institutet'teki Hücre ve Moleküler Biyoloji Anabilim Dalı araştırmacısı ve araştırmanın ana yazarlarından biri olan Kirsty Spalding, “Obezite ve obezite ile ilgili hastalıklar küresel bir sorun haline geldi” dedi. " Lipid dinamiklerini ve insanlarda yağ kütlesinin boyutunu düzenleyen şeyleri anlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı." diye de ekledi.

Kaynak