17 Eylül 2019 Salı

Yeni Keşfedilen Cryodrakon Boreas, Keşfedilen En Büyük Uçan Hayvanlardan Biri

yeni keşfedilen cryodrakon boreas, keşfedilen en büyük uçan hayvanlardan biri

İki zürafa (veya tek bir telefon direğine) eşdeğer bir kanat açıklığına sahip olan Cryodrakon boreas adlı yeni tanımlanmış bir Pterosaurus (Teruzor) türü, keşfedilen en büyük uçan hayvanlardan biridir.

Bu devasa canavar, Kretase döneminde, Hadrosaurus ve Panoplosaurus gibi dinozorların yanında, 77 milyon yıl önce yaşayabiliyordu. Ve yine de kuş (veya ejderha gibi) görünümüne rağmen, Arambourgiania ve (göreceli olarak) azalan Montanazhdarcho'yu içeren uçan sürüngenlerin bir ailesi olan Azhdarchid grubunun bir üyesiydi.

Bir sanatçının Cryodrakon boreas hakkındaki izlenimi,  leylek ve Kanada bayrağı arasındaki bir kesiğe benziyor
Bir sanatçının Cryodrakon boreas hakkındaki izlenimi, leylek ve Kanada bayrağı arasındaki bir kesiğe benziyor.

Bunun gibi pterosaurlar, kertenkeleler, memeliler ve bebek dinozorları gibi küçük hayvanlarda atıştırma yapan etoburlardır. Bununla birlikte, pterosaur gruplarının çoğunun aksine, azdardarlar ağırlıklı olarak karasaldı.

Makalede tartışılan kalıntılar (kanatların, bacakların, boynun ve kaburgaların bir kısmını içeren bir iskelet) 30 yıldan uzun bir süre önce Kanada'nın Alberta kentinde, Dinosaur Park Formasyonu adlı bir yerde bulundu. Çok yakın zamana kadar, paleontologlar Teksas, Quetzalcoatlus'ta bulunan ve halihazırda bilinen azhdarchid türleri için kimliğini yanlış anladılar. Ancak çağdaş analiz, bunun aslında tamamen yeni bir tür ve Kanada'da keşfedilen ilk pterosaur olduğunu gösteriyor. Adı Cryodrakon boreas, “kuzey rüzgarlarının soğuk ejderhası” anlamına geliyor.

Ana iskelet genç bir bireye ait ve araştırmacılar kanat açıklığının yaklaşık 5 metre olduğunu tahmin ediyor. Bununla birlikte, bölgede bulunan yetişkin bir bireyden büyük bir boyun kemiği, 10 metreye kadar bir kanat açıklığına sahip olabileceğini ve bunun, Quetzalcoatlus gibi diğer dev azhdarchidlerle (en büyük pterosaur grubu) ligde kalmasını önermektedir. Quetzalcoatlus, 10.5 metre uzunluğunda kanat açıklıklarına sahipti ve yaklaşık 250 kilogram ağırlığındaydı.

Ekip, Cryodrakon'un Quetzalcoatlus ile aynı boyutta ve inşa edilmiş olabileceğini ve benzer uçuş performansı özelliklerini ve uçuş kası fraksiyonlarını paylaşacağını söyledi.

Kaynak