26 Eylül 2019 Perşembe

Yeni Modellere Göre Gezegen Daha Önce Düşündüğümüzden Daha Hızlı Isınıyor

yeni modellere göre gezegen daha önce düşündüğümüzden daha hızlı ısınıyor

Mevcut iklim krizi, daha önce anlaşıldığından daha acil ve daha şiddetli görünmektedir.

Mevcut BM projeksiyonlarında kullanılan, dünyanın en yetkili iklim modellerinden birine yapılan güncellemeler, gezegenin daha önce tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde ısındığını gösteriyor.

Dünya İklim Araştırmaları Programı, bir dizi farklı senaryo altında küresel sıcaklık artışlarını tahmin etmek için dünya genelinde bir dizi bağımsız araştırma kurumu tarafından oluşturulan 30'dan fazla iklim modelini kullanmaktadır. Projeden iki Fransız laboratuvar yakın zamanda, 2021’deki bir sonraki BM raporuna hazır olan 2012 simülasyonlarını güncellemek için iki yeni iklim modeli üretti; bunların her ikisi de, 2100’deki küresel ısınmanın önceden tahmin edilenden daha şiddetli olacağını gösteriyor.

Enstitü Pierre Simon Laplace İklim Modelleme Merkezi Başkanı Olivier Boucher, “İki modelimizle SSP1 2.6 olarak bilinen ve normalde 2 °C'nin altında kalmamızı sağlayan senaryoların bizi oraya götürmediğini görüyoruz” dedi.

Mevcut sıcaklıklar devam ederse, ortalama sıcaklıklar sanayi öncesi seviyelerin 6 ile 7 °C üstüne, önceki tahminlere göre 1 °C daha fazla, 2100'e kadar yükselebilir. Bu en kötü senaryolardan biridir, ancak daha iyimser koşullar kötü haberi tekrarlamaktadır. Bu yeni çalışmalarla, 2 °C'nin altında kalmanın tek yolu tüm uluslararası toplumdan "çok önemli" göç çabaları gerektirecektir. Bu, çok büyük bir zorluktur, hatta dünyanın en büyük sera gazı üreticilerinin birçoğunun kendi hedeflerini yerine getirme yolunda olmadıklarını düşünmeden önce bile.

Yeni modeller, araştırmacıların iklim değişikliklerini öncekinden çok daha yüksek hassasiyetle simüle etmelerine olanak tanıyan daha fazla süper bilgisayar işlem gücünün yanı sıra daha yüksek çözünürlüklü iklim modellemesine dayanıyor. Toplu olarak CMIP6 olarak bilinen modeller, 2021’deki Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) bir sonraki 2021’deki büyük raporunu, Altıncı Değerlendirme Raporunu, BM’ye iklim değişikliği ve potansiyeline ilişkin bilimsel bir bakış açısı sağlama yönünde küresel bir çaba göstermek için kullanılacak.

Boucher, "Artık daha iyi modellerimiz var." dedi. “Daha iyi çözünürlüğe sahipler ve mevcut iklim eğilimlerini daha doğru bir şekilde temsil ediyorlar.” diye de ekledi.

2015 yılında Paris İklim Anlaşması sırasında, 195 uluslararası üye devletler küresel ortalama sıcaklıkların tutmak için sera gazı emisyonlarını azaltmayı kabul etti. Şimdi anlaşılan 2 °C masif hasara neden olacağı Dünyadaki mercan resiflerinin tamamen çöküşü dahil toplumlar ve biyoçeşitlilik için genellikle gerçekçi bir hedef olarak görülmektedir.

Kaynak